Wczytuję mapę...

„Indonezja. Po drugiej stronie raju” – spotkanie z podróżniczką i pisarką Anną Jaklewicz

Data i godzina wydarzenia
10/04/2019, godz. 18:00

Lokalizacja
Filia nr 4

Kategoria
Spotkanie

„Indonezja. Po drugiej stronie raju” – spotkanie z podróżniczką i pisarką Anną Jaklewicz

„Indonezja. Po drugiej stronie raju” – spotkanie z podróżniczką i pisarką Anną Jaklewicz
Filia nr 4 MBP, ul. Książąt Opolskich 48-50
10 kwietnia 2019 r. (środa), godz. 18:00
wstęp wolny

 

Uczestnicy spotkania usłyszą pasjonującą opowieść o Indonezji i o kulisach powstawania książki o tym kraju: o dziewięciu miesiącach w samotnej podróży, tysiącach pokonanych kilometrów, dziesiątkach odwiedzonych wysp. Indonezyjska wyprawa Anny Jaklewicz zaprowadziła ją do świata położonego z dala od turystycznych kurortów, na odległe archipelagi i w rejony zamieszkałe przez grupy etniczne o unikatowych zwyczajach: między innymi poznała bissu – tzw. piątą płeć, czyli androgenicznych szamanów z grupy etnicznej Bugis. Wzięła udział w ich rytualnym tańcu ze sztyletami i dorocznym święcie mappalili rozpoczynającym porę deszczową. U Toradżów, górali z Celebesu, przyjrzała się niezwykłym pogrzebom organizowanym nawet kilka lat po śmierci, odwiedziła targ bawołów, świętych zwierząt Toradżów, żeby dowiedzieć się dlaczego wartość niektórych przekracza cenę nowego samochodu.

Pokaz slajdów uzupełnią unikatowe materiały filmowe. Zebrani zobaczą relację wideo z szamańskiego rytuału, któremu poddała się Ania Jaklewicz i dowiedzą się, jak indonezyjskie duchy pomagają swatać!

Po spotkaniu będzie można zakupić książki z autografem autorki.

 

ANNA JAKLEWICZ – z zamiłowania podróżniczka i antropolog, z wykształcenia archeolog. Podróżuje od kilkunastu lat. Najpierw, podczas misji archeologicznych w Sudanie, poszukiwała śladów zaginionych cywilizacji. Potem odkrywała przed turystami tajemnice starożytnego Egiptu. Po Afryce przyszedł czas na Azję. W Chinach, gdzie przez niemal dwa lata pracowała jako przewodnik, wędrowała po Wielkim Murze, w rezerwacie Wolong opiekowała się pandami i przemierzała pogranicze Tybetu. Miłość do Azji zaowocowała kolejnymi wyprawami do Wietnamu, Laosu, Kambodży, Indii, Malezji, Mongolii i Indonezji.

Jej debiutancka książka Niebo w kolorze indygo. Chiny z dala od wielkiego miasta, ukazała się w 2013 roku nakładem wydawnictwa Bezdroża. Ostatnia wyprawa zaprowadziła ją w odległe rejony Indonezji i zaowocowała kolejną książką pt. Indonezja. Po drugiej stronie raju oraz nominacją do nagrody TRAVELERY 2014 w kategorii ‘Podróż roku’.

Wielokrotnie nagradzana za prelekcje podróżnicze poświęcone wyprawom – jej pokaz o Indonezji zdobył m. in. nagrodę publiczności na Kolosach – największym festiwalu podróżniczym w Europie.

Jej relacje z podróży publikuje m.in. „National Geographic Traveler” oraz magazyn podróżników „TamTam”.

Link do strony autorki: www.annajaklewicz.pl

Link do wydarzenia: https://www.facebook.com/events/414713032429250/

Wstęp wolny.

Zapraszamy!