INAUGURACJA POMNIKA ROTMISTRZA WITOLDA PILECKIEGO

brak lokacji

Dla wszystkich

INAUGURACJA POMNIKA ROTMISTRZA WITOLDA PILECKIEGO

Już 13 maja, w sobotę o godzinie 17.00 Prezydent Miasta Opola Arkadiusz Wiśniewski oraz Przewodniczący Rady Miasta Opola Łukasz Sowada zapraszają na uroczystą inaugurację pomnika Rotmistrza Witolda Pileckiego autorstwa artysty rzeźbiarza prof. Mariana Molendy, autora wielu niezwykle udanych realizacji pomnikowych w całej Polsce. Pomnik stanie w pobliżu Centrum Usług Publicznych w Opolu.

Rtm. Witold Pilecki (1901-1948) – współzałożyciel tajnej Armii Polskiej, żołnierz Armii Krajowej, więzień i współorganizator ruchu oporu w KL Auschwitz, zamordowany przez władze komunistyczne w wyniku sfingowanego procesu sądowego jest bez wątpienia postacią, która powinna być wzorem patriotyzmu dla przyszłych pokoleń i w pełni zasługuje na upamiętnienie.

Pomnik jest pełnopostaciowym przedstawieniem Rotmistrza w mundurze (rzeźba pełna, patynowana), ustawionym na kamiennym cokole, na którym wykuto napisy przedstawiające   w syntetyczny sposób najistotniejsze dokonania rtm. Pileckiego, związane m.in. z udziałem w Bitwie Warszawskiej, Kampanii Polskiej, Powstaniu Warszawskim, podkreślające, że był żołnierzem Armii Krajowej, „ochotnikiem do Auschwitz”, żołnierzem wyklętym i ofiarą zbrodni komunistycznej.

Dzień wcześniej, 12 maja br. zapraszamy mieszkańców Opola na cykl wydarzeń upowszechniających wiedzę o Witoldzie Pileckim. Jednym z nich będzie debata na Uniwersytecie Opolskim o godz. 11.00 z udziałem Jacka Fairweathera, autora książki „Ochotnik. Prawdziwa historia tajnej misji Witolda Pileckiego”, dzięki której postać Rotmistrza i historię jego brawurowej ucieczki z Auschwitz, mogli poznać czytelnicy z wielu krajów. W debacie pn. Witold Pilecki – nie tylko „ochotnik do Auschwitz“ wezmą udział także historycy podejmujący tematykę związaną z biografią Witolda Pileckiego, a poprowadzi ją  prof. UO dr. hab. Marek Białokur.  W tym samym dniu, o godz. 13.30 na ul. Krakowskiej, naprzeciwko pomnika Bojownikom o Polskość Śląska Opolskiego, otworzymy wystawę plenerową o Witoldzie Pileckim przygotowaną przez Instytut Pamięci Narodowej, a po południu, o godz. 17.00 w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Opolu odbędzie się spotkanie autorskie  z Jackiem Fairweatherem.

Jack Fairweather jest brytyjskim pisarzem i dziennikarzem, obecnie mieszkającym w Stanach Zjednoczonych. Był m.in. szefem biura brytyjskiego dziennika „Daily Telegraph” w Bagdadzie i fotoreporterem amerykańskiego „Washington Post” w Afganistanie. Jest laureatem prestiżowych nagród dziennikarskich.

Natomiast, już podczas nadchodzących Dni Opola zapraszamy wspólnie z Galerią Sztuki Współczesnej na otwarte warsztaty z Marianem Molendą, autorem pomnika Rotmistrza.

Pomnik został sfinansowany przez spółkę Energetyka Cieplna Opolszczyzny SA., a podmiotem zlecającym wykonanie pomnika była Galeria Sztuki Współczesnej w Opolu.