Wczytuję mapę...

ILUSTRAGAN 7

Data i godzina wydarzenia
01/06/2023, godz. 00:00 - 01/07/2023

Lokalizacja
Biblioteka Główna - Galeria Zamostek

Kategoria
Wystawa

Dostępność

Dostosowane dla wózków inwalidzkich

Wydarzenie dostosowane do osób poruszających się na wózku inwalidzkim.

ILUSTRAGAN 7

Ilustragan to cykliczny projekt Wydziału Sztuki Uniwersytetu Opolskiego, prezentujący twórczość ilustratorską studentów, absolwentów i wykładowców oraz gości (spoza UO) związanych z Wydziałem. Uczestnicy realizują projekty zgodnie z wybranym tematem, a efektem ich pracy jest książka ilustrowana oraz wystawa, prezentowana w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Opolu. Tegorocznym tematem jest CIEPŁO. To emocjonalne, ale i całkiem realne, ogrzewające, otulające, zapowiadające przyjemność. Czasem stanowiące zagrożenie. Ciepło, którego tak poszukiwaliśmy w ostatnich zimowych miesiącach, i które nadchodzi wraz z wiosną i latem. Ciepło zilustrowane z każdej możliwej strony!

Zapraszamy na wernisaż 1 czerwca o godz. 18:00 do Miejskiej Biblioteki Publicznej w Opolu.

Mimo iż od kilku lat Ilustragan działa według wypracowanej formuły, każda edycja ma w sobie coś wyjątkowego. Zbierając dotychczasowe doświadczenia i dodając nowe współprace, możemy śmiało stwierdzić, że jest to największy Ilustragan. To aż 154 uczestników i uczestniczek i ponad 300 ilustracji, które zbiera w całość pięcioosobowa grupa organizatorska, wspierana przez wiele wspaniałych osób. Jest to możliwe dzięki stałym współpracom z Miejską Biblioteką Publiczną w Opolu, Galerią Sztuki Współczesnej w Opolu, Biurem Programu Erasmus +, firmą ZING, Stowarzyszeniem Moving Lab, a także dzięki nowym relacjom, które warto tu wymienić.

Tegoroczny temat jest ukłonem w stronę naszego partnera strategicznego – firmy ECO Energetyka Cieplna Opolszczyzny, z którą wspólnie nie tylko powołamy do życia kolejną książkę i wystawę, ale za sprawą której w Ilustraganie 7 pojawią się ilustracje inspirowane kampanią „20 stopni dla klimatu.”

W tym roku również splatamy swoje losy z niezwykle ważnym i wspaniałym wydarzeniem – Festiwalem Książki Opole. Niech więc nikogo nie dziwi Ilustragan w programie i łączące nas wątki! Będziemy towarzyszyć Festiwalowi na różne sposoby przez cały weekend.

Nowością jest także znacznie szersza współpraca międzynarodowa. Poza uczestnikami z Francji, Turcji, Ukrainy czy Kazachstanu, którzy związani są z Wydziałem Sztuki, w gronie uczestników Ilustraganu 7 mamy także liczną reprezentację naszego partnera zagranicznego – Wydziału Sztuk Pięknych Uniwersytetu Czarnogórskiego. To aż 31 artystów i artystek!

Na koniec mamy przyjemność zapowiedzieć powrót wystawy plenerowej. Za sprawą Galerii Sztuki Współczesnej w Opolu oraz współpracy z Urzędem Miasta Opola i Zakładem Komunalnym w Opolu, Ilustragan ponownie zagości w przestrzeni miasta na przystankach i citylightach. Tematem jednak nie będzie ciepło, ale… inny – w tym roku dla Opola gorący – temat. Więcej zdradzimy podczas wernisażu.

—————————————

ORGANIZATOR: Wydział Sztuki Uniwersytetu Opolskiego

PARTNERZY: ECO Energetyka Cieplna Opolszczyzny, Galeria Sztuki Współczesnej w Opolu, Miejska Biblioteka Publiczna im. Jana Pawła II w Opolu, Festiwal Książki Opole, Biuro Programu Erasmus+ Uniwersytetu Opolskiego, Wydział Sztuk Pięknych Uniwersytetu Czarnogórskiego, Pracownia Zróżnicowania Społecznego i Migracji Sojuszu Uniwersytetów Europejskich FORTHEM, ILSSA UO, Stowarzyszenie Moving.Lab, ZING.

KURATORKI: Magdalena Hlawacz, Ewelina Kędzia, Patrycja Kostyra, Katarzyna Mular, Magda Wolnicka