Wczytuję mapę...

Iłła. Opowieść o Kazimierze Iłłakowiczównie – prezentacja książki Joanny Kuciel-Frydryszak

Data i godzina wydarzenia
12/02/2018, godz. 17:00

Lokalizacja
Biblioteka Główna - Sala konferencyjna

Kategoria
Spotkanie

Iłła. Opowieść o Kazimierze Iłłakowiczównie – prezentacja książki Joanny Kuciel-Frydryszak

Iłła. Opowieść o Kazimierze Iłłakowiczównie – prezentacja książki Joanny Kuciel-Frydryszak
Spotkanie w ramach obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości
Prowadzenie: Agnieszka Zientarska
12 lutego 2018 (poniedziałek), godz. 17:00,
Sala Konferencyjna MBP, ul. Minorytów 4   

Wstęp wolny

 

Lechoń nazywał ją czarownicą, Dąbrowska – ekscentryczką. A autorka Iłły pisze o Kazimierze Iłłakowiczównie: „Dziecko niezamężnej matki, emancypantka, katoliczka i socjalistka. Kobieta dumna i samotna. Wielka dama i kontrowersyjna osobowość”. To powinno wystarczyć na zaostrzenie apetytu na wydaną właśnie nakładem Marginesów Iłły i przekonać najbardziej sceptycznie nastawionych, że podczas tej lektury nie będą się nudzić.

To opowieść o życiu poetki, która jest też zapisem czasów i  jej zmagań z przeciwnościami: sieroctwem i samotnością, a także wyprawą do czasów i historycznych wstrząsów, które naznaczyły jej losy, czasem przynosząc zmiany na lepsze, a częściej – katastrofy. Na froncie I wojny światowej opatrywała żołnierzy, umarła pół roku przed zakończeniem stanu wojennego, zupełnie niewidoma.

Kto powinien sięgnąć po Iłłę? Miłośnik poezji, biografii, polskiej sceny artystycznej okresu dwudziestolecia? Tu nie ma wielkich ograniczeń. Autorka po raz kolejny udowadnia, że ma lekkie pióro. Kapitalnie łączy świat biografii i poezji w spójną całość.

  

Joanna Kuciel-Frydryszak – absolwentka Polonistyki na Uniwersytecie Wrocławskim, dziennikarka, współpracująca m.in. z „Wysokimi Obcasami Extra” i dodatkiem „Gazety Wyborczej” „Ale Historia”; prowadzi zajęcia w Dolnośląskiej Szkole Wyższej. Autorka biografii Słonimski. Heretyk na ambonie, nominowanej w najważniejszych konkursach na Historyczną Książkę Roku – im. K. Moczarskiego i O. Haleckiego.