„I ona ma zielone oczy” – jubileusz 60 lat pracy twórczej Zbigniewa Zielonki

Prowadzenie: Harry Duda

18 kwietnia 2016 (poniedziałek), godz. 17:00

Sala Konferencyjna MBP, ul. Minorytów 4

Zbigniew Zielonka (ur. 1929) – prozaik, historyk literatury. W latach 1954-1974 pracował jako nauczyciel w Opolu. W 1954 roku debiutował jako prozaik na łamach „Wici”. W 1974 roku został pracownikiem naukowym Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Słupsku. Pisze powieści historyczne. Jest autorem takich książek jak „W Jemielnicy sądny dzień”, „Orły na sarkofagu”, „Klucz ziemi”, „Ziemia wschodząca”, „Księga Henrykowska”, „Henryk Prawy”, „Śląsk – ogniwo tradycji. Rozważania o historii i kulturze”, „Papa Musioł: rzecz o Karolu Musiole i Opolu mieście”, „Geografia życia literackiego polskiego okręgu kulturowego na Śląsku”. Jest laureatem Nagrody Wojewody Opolskiego oraz Prezydenta Miasta Opola.

I ona ma zielone oczy – narratorem powieści jest Anonim. Nie znamy jego imienia, chociaż jeszcze w czasach jego życia był przedmiotem podziwu i ataków. Otaczają go postaci autentyczne i historycznie poświadczone. Historia, która jest poniekąd najważniejszą bohaterką powieści, opiera się nie tylko na faktach, ale i na tajemnicach. Ukazuje naszą Europę od drugiej połowy XI wieku po połowę następnego. Obejmuje dzieje i ducha naszej Europy, w której żyjemy po dziś dzień. Powieść ta przekazuje norwidowską prawdę, że przeszłość to dziś tylko cokolwiek dalej.

(na podst. noty wydawniczej)