Honduras. Niegasnąca nadzieja – spotkanie autorskie z Klaudią Zając

Honduras. Niegasnąca nadzieja – spotkanie autorskie z Klaudią Zając

7 lutego 2020 r. (piątek), godz. 18:00
Filia nr 4 MBP, ul. Książąt Opolskich 48-50

Podczas swojego pobytu w Tegucigalpie, stolicy Hondurasu, Klaudia Zając zaczęła sprawdzać informacje o tym kraju dostępne w języku polskim: bogactwo przyrody i problem przestępczości to główne wątki opisywane na stronach internetowych. – A człowiek? Gdzie jest człowiek? – pytała.

Zauroczona serdecznością Honduran, wzruszona ich otwartością, dotknięta ich cierpieniem zaczęła spisywać usłyszane historie, nie wiedząc wtedy jeszcze dokładnie po co i dla kogo. Wiedziała jednak, że historie te są ogromnym skarbem, ponieważ ani rafy koralowe, ani statystyki kryminalne nie oddają prawdziwego obrazu Hondurasu.

Czując ogromny dług wdzięczności wobec przyjaciół z Hondurasu oraz wszystkich osób w Polsce, które wspierały ją, ale którym nigdy nie będzie dane przeżycie tej przygody, postanowiła nadać zapisanym opowieściom formę książki.

„Honduras – niegasnąca nadzieja” to pierwsza książka omawiająca problemy, z jakimi boryka się dzisiaj Honduras oraz ukazująca, jak sytuacja polityczna w kraju wpływa na los poszczególnego człowieka. Książka ta jest dla osób, które chcąc poznać jakiś zakątek świata, szukają nie tylko informacji o jego kulturze czy atrakcjach turystycznych, ale przede wszystkim próbują dokonać uważnego spojrzenia na zamieszkujących go ludzi.

Podczas spotkania autorka opowie, co robiła przez półtora roku w jednej z najniebezpieczniejszych dzielnic Tegucigalpy – El Pedregal.

Dlaczego młodzi ludzie decydują się wstąpić do gangu lub kto za nich decyduje?

Dlaczego Honduranie emigrują do USA na kojotach?

Dlaczego w ciągu kilku dni z kraju zniknęły wszystkie blondynki?

Dlaczego odwiedziny w więzieniu bez straży są bezpieczniejsze?

Ile można zaoszczędzić na niebieskich oczach?

O AUTORCE:

KLAUDIA ZAJĄC – autorka książki „Honduras. Niegasnąca nadzieja”. Wychowywała się razem z szóstką rodzeństwa w opolskiej wsi Rzędowice. W wieku 20 lat opuściła rodzinne strony i wyjechała do Austrii. W Wiedniu pracowała w firmie logistycznej i studiowała stosunki międzynarodowe.

Doświadczenie miasta – i to bardzo multikulturowego – było dla niej dość ważną zmianą w życiu: wielki świat stał się dla niej bardziej dostępny. W wieku 23 lat zdecydowała się wyjechać na misję do Hondurasu, gdzie spędziła półtora roku.

Poza pisaniem uwielbia tańczyć, gotować i obchodzić urodziny – swoje i innych.

Po spotkaniu będzie można zakupić książkę „Honduras. Niegasnąca nadzieja” z dedykacją od Autorki.

Link do wydarzenia: https://www.facebook.com/events/858542754609494/