„Historie życiem pisane” – spotkanie z Teresą Zielińską

„Historie życiem pisane” – spotkanie z Teresą Zielińską

31 stycznia 2017 (wtorek), godz. 17:00

Sala Konferencyjna MBP, ul. Minorytów 4

„Historie życiem pisane” – dwudziesty wiek był czasem najciekawszych i najważniejszych odkryć oraz najokrutniejszych wojen. Dwie wojny światowe, rewolucja w Rosji, zrzucenie bomby atomowej i wojny w wielu krajach azjatyckich spowodowały śmierć milionów ludzi. Trudno dziś sobie wyobrazić życie bez Internetu, lasera, płyt CD, penicyliny, przeszczepów, znajomości struktury DNA i dziecka z probówki, ale również bez masowej motoryzacji, lotów samolotem czy kosmicznych podbojów odległych planet. Rok 1989, wyraźnie zamykający stulecie, był szczególnie ważny dla Polski: wyznaczył początek transformacji ustrojowej; poprzedził go wybór polskiego kardynała Karola Wojtyły na papieża, a zamknął – upadek muru berlińskiego. To właśnie w tym stuleciu żyli bohaterowie „Historii życiem pisanych”. Jego wydarzenia determinowały ich los. Byli ich biernymi świadkami albo aktywnymi uczestnikami, czasem wbrew własnej woli, a czasami na przekór otaczającemu ich złu. Książka promuje obchody 800-lecia miasta Opola.

Teresa Zielińska – wieloletnia dziennikarka Radia Opole, kresowianka z pochodzenia, absolwentka Uniwersytetu Wrocławskiego (gdzie ukończyła filologię polską), prywatnie i zawodowo związana z Opolem. Jest autorką takich publikacji jak „Z Kresów do Opola. Kresowe wspomnienia pracowników opolskiej uczelni technicznej i „Nauka & Biznes”.

„Bardzo się cieszę, że dane było mi poznać wielu wspaniałych ludzi. Nie mogłam i nie umiałam odkrywać ich życiowych doświadczeń oraz splotu wydarzeń, z którymi musieli się zmierzyć bez emocji. Ich złożoność często wręcz przekraczała wyobraźnię i na usta cisnęło się słowo bohater, a przecież to byli zwyczajni ludzie, których można spotkać na każdym kroku.”

– Teresa Zielińska w przedmowie

Książka ukazała się dzięki wsparciu: Urzędu Miasta Opola, Multiserwisu Sp. z o.o., Biura Podróży „Martex”, Energetyki Cieplnej Opolszczyzny SA oraz osób prywatnych.