Wczytuję mapę...

HISTORIA SILNA KOBIETAMI – spotkanie z Barbarą Wachowicz

Data i godzina wydarzenia
11/09/2017, godz. 18:00

Lokalizacja
Biblioteka Główna - Sala konferencyjna

Kategoria
Spotkanie

Szanowni Państwo

Miejska Biblioteka Publiczna im. Jana Pawła II w Opolu zaprasza na kolejne spotkanie w ramach projektu „Historia silna kobietami”, który otrzymał dofinansowanie Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z programu „Promocja Czytelnictwa”.

HISTORIA SILNA KOBIETAMI – spotkanie z Barbarą Wachowicz
11 września 2017 (poniedziałek), godz. 18.00
Sala Konferencyjna MBP, ul. Minorytów 4
wstęp wolny

 

Barbara WACHOWICZ (ur. 18 maja 1937 w Warszawie) – polska pisarka, autorka biografii wielkich Polaków, fotografik, scenarzystka, publicystka. Propaguje patriotyzm, postawy honoru i prawości. Autorka opowieści o życiu, twórczości, miłościach i tajemnicach wielkich Polaków. Autorka scenariuszy filmowych i telewizyjnych, audycji radiowych, wystaw, widowisk scenicznych. Odznaczona Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi w działalności naukowo-edukacyjnej oraz osiągnięcia w pracy twórczej. Laureatka m.in. Srebrnego Asa, Złotego Mikrofonu, tytułu Mistrza Mowy Polskiej Vox Populi, wyróżniona w 2001 Medalem Polonia Mater Nostra Est za: „wyjątkowy dar przekazywania młodzieży skarbów narodowego dziedzictwa”.

 

Matki wielkich Polaków
Barbara Wachowicz

Książka prezentuje sylwetki matek wybitnych Polaków od XVII do XX wieku: Jana III Sobieskiego, Tadeusza Kościuszki, Adama Mickiewicza, Juliusza Słowackiego, Fryderyka Chopina, Henryka Sienkiewicza, Jana Kasprowicza, Stefana Żeromskiego, rodziny Kossaków i Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. Portrety bohaterek Autorka kreśli w oparciu o autentyczne dokumenty, korespondencję, literaturę, wspomnienia, wskazuje rangę dziedzictwa matek w charakterze, psychice czy twórczości genialnych synów. Wizerunek wielu matek ukazany jest właśnie oczyma dzieci. W tle pojawiają się także ojcowie ( np. Jakub Sobieski, Euzebiusz Słowacki czy Stanisław Baczyński).

„Wszystkich bohaterów jej dzieł cechuje to, co Barbara Wachowicz w człowieku ceni najbardziej: służba wspólnocie oraz miłość w mądrym i żarliwym służeniu tym, z którymi nas związał czas i los. Na przykład znaczących dokonań ich życia, pisarka ukazuje, iż mimo częstokroć straszliwych mroków losu można było dobrze spożytkować ofiarowane przez Opatrzność dary. Z ogromną pasją i rzetelnością ukazuje, jak wyglądało dzieciństwo i dojrzewanie bohaterów, co wyznaczyło ich wychowanie domowe, jak kształtowała ich rodzina. Jej pasją nie jest beznamiętna biografistyka, lecz nade wszystko stan duchowego uposażenia. Pyta, co kochali i czym jest Ojczyzna w sferze ich tęsknot oraz umiłowań. Cieszy ją każdy ślad tej miłości, każde jej spełnienie”.

prof. Kazimierz Nowosielski,
Zamieszkać w ojczystym domu – refleksje nad prozą Barbary Wachowicz