Wczytuję mapę...

HISTORIA SILNA KOBIETAMI – spotkanie z Martą Dzido

Data i godzina wydarzenia
13/09/2017, godz. 17:00

Lokalizacja
Biblioteka Główna - Sala konferencyjna

Kategoria
Spotkanie

HISTORIA SILNA KOBIETAMI - spotkanie z Martą Dzido

HISTORIA SILNA KOBIETAMI – Kobiety Solidarności – spotkanie z Martą Dzido

13 września 2017 (środa), godz. 17.00
Sala Konferencyjna MBP
ul. Minorytów 4

Kobiety Solidarności
Marta Dzido

Kiedy w sierpniową sobotę 1980 roku zadowoleni z podwyżki robotnicy zakończyli strajk i chcieli wyjść ze Stoczni Gdańskiej, to one zamknęły bramy, tym samym rozpoczynając strajk solidarnościowy. Podobno na murze stoczni wisiał transparent z napisem „Kobiety nie przeszkadzajcie nam, my walczymy o Polskę.” One odważyły się przeszkodzić.

Miały przed sobą najlepsze lata życia. Młode kobiety, które zamiast spokoju i stabilizacji wybrały bunt. Próbowano niszczyć ich małżeństwa. Straszono, że jak nie pójdą na współpracę z bezpieką, ich dzieci trafią do domu dziecka, albo spotka je nieszczęśliwy wypadek. Proponowano wyjazd z kraju w zamian za zaprzestanie działalności szkodzącej systemowi. Nie przestały.

„Historia solidarnościowego zrywu to opowieść pełna zwrotów akcji i tajemnic. Trzy lata poszukiwań, ślepe uliczki i fałszywe tropy, nieostre fotografie, pomylone nazwiska i wątki poboczne doprowadziły mnie w miejsce, gdzie natknęłam się na tajemniczą puszkę z taśmą filmową. Podpisano: Solidarność 80 – materiały produkcyjne odrzucone. Taśma nie była oglądana od ponad trzydziestu lat. Na nieznanym filmie o sierpniowym strajku zobaczyłam drobną brunetkę w jasnym swetrze, która stała nad tłumem robotników. Film był niemy, bo taśma z dźwiękiem gdzieś zaginęła. Nie wiem, co dziewczyna krzyczała do strajkujących, ale widać, że jej słuchali. Dziewczynie towarzyszył wąsaty mężczyzna. On dekadę później został prezydentem Polski. Ona zniknęła. Postanowiłam ją odnaleźć. Okazało się, że kobiet, które zostały wygumkowane z oficjalnej historii Solidarności, jest znacznie więcej”.

Marta Dzido
[opracowano na podstawie noty wydawniczej]

Marta Dzido – dokumentalistka, pisarka i montażystka. Absolwentka PWSFTviT w Łodzi. Autorka zdjęć do filmu dokumentalnego Podziemne państwo kobiet. Jako reżyserka i scenarzystka zrealizowała dokumenty: Paktofonika – hip-hopowa podróż do przeszłości, Downtown – miasto Downów oraz Solidarność według kobiet. Autorka powieści Ślad po mamie, Małż i Matrioszka adaptowanych na sztuki teatralne. Publikowała teksty m.in. w „Dużym Formacie”, „Lampie”, „Ha!arcie”, „Przekroju” i „Radarze”.