Wczytuję mapę...

HISTORIA SILNA KOBIETAMI – Solidarność według kobiet – projekcja filmu z udziałem autorów dokumentu

Data i godzina wydarzenia
13/09/2017, godz. 18:00

Lokalizacja
Biblioteka Główna - Sala konferencyjna

Kategoria
Spotkanie

HISTORIA SILNA KOBIETAMI - Solidarność według kobiet - projekcja filmu z udziałem autorów dokumentu

HISTORIA SILNA KOBIETAMI – Solidarność według kobiet – projekcja filmu z udziałem autorów dokumentu

13 września 2017 (środa), godz. 18.00
Sala Konferencyjna MBP
ul. Minorytów 4

 

Solidarność według kobiet
reż. Marta Dzido, Piotr Śliwowski

Dokument poświęcony historii kilkunastu odważnych Polek, które dzięki mądrości i zapałowi wpłynęły na zmianę realiów politycznych w Polsce. Te młode kobiety buntowały się pomimo licznych zagrożeń. Dzięki nim doszło do strajku solidarnościowego, to one przejęły role mężczyzn, gdy tych pozamykano w więzieniach. Znane także jako Damska Grupa Operacyjna kierowały się wiarą w sens rewolucji i nadzieją na zmianę. Pragnęły uwolnić Polskę od Związku Radzieckiego. Chociaż Polska zyskała upragnioną wolność, kobiety te wciąż walczą. Dwie płaszczyzny filmu – historyczną i współczesną, spaja postać współreżyserki i narratorki – Marty Dzido. Urodzona w 1981 roku symboliczna córka „Solidarności” próbuje odzyskać dla kobiet miejsce w narracji historycznej.

Jesteśmy zaszczyceni mogąc zaprezentować Państwu nasz film dokumentalny „Solidarność według kobiet”. Ten dokument to efekt trzyletniej pracy, u początków której była zwykła ciekawość dokumentalistów. Ciekawość ta popchnęła nas do poszukiwań, których rezultat przerósł nasze oczekiwania. Z pozoru proste pytania przyniosły odpowiedzi w postaci intrygującej narracji, pełnej momentów przełomowych, nieoczywistych diagnoz i tajemnic. Dzięki spotkaniom ze wspaniałymi bohaterkami, które zgodziły się wrócić pamięcią do wydarzeń sprzed 30 lat, udało nam się nadać tej zapomnianej i nieznanej powszechnie historii kształt opowieści o wspólnej sprawie. Bo przecież Solidarność to była wspólna sprawa. Wspólna sprawa, o którą walczyli i mężczyźni, i kobiety. Niestety historia potoczyła się tak, że po wygranej walce na piedestale zostali nieliczni. Bohaterki polskiej rewolucji roku 1980 pozostały w cieniu. Jednak gdyby nie udział kobiet, ich umiejętność podejmowania odważnych i mądrych decyzji w przełomowych momentach, nie byłoby w polskiej historii ruchu Solidarność.
Warto, byśmy mieli świadomość, że mamy w naszej historii najnowszej wspaniały epizod wspólnej walki o godność. Dziedzictwo historyczne, z którego możemy być dumni. Doświadczenie, którym możemy dzielić się z innymi. Świadectwo siły ducha, którą można zmienić świat na lepszy. Solidarność to przede wszystkim ponadczasowa idea, potrzebna w dzisiejszych czasach nawet bardziej niż wtedy. Potrzebna w wielu miejscach na całym świecie. Solidarność to zdolność empatii, poczucie wspólnoty i współodpowiedzialność.
Zapraszamy na pokaz i dyskusję po projekcji.

Marta Dzido i Piotr Śliwowski, reżyserzy