Wczytuję mapę...

Herbert. Biografia – spotkanie z Andrzejem Franaszkiem

Data i godzina wydarzenia
24/05/2018, godz. 17:00

Lokalizacja
Biblioteka Główna - Sala konferencyjna

Kategoria
Spotkanie

Herbert. Biografia – spotkanie z Andrzejem Franaszkiem

Herbert. Biografia – spotkanie z Andrzejem Franaszkiem
Prowadzenie: Bartosz Suwiński
24 maja 2018 (czwartek), godz. 17:00
Sala Konferencyjna MBP, ul. Minorytów 4

wstęp wolny

Po świetnie przyjętej książce o Miłoszu Andrzej Franaszek napisał kolejną, pełną i arcyciekawą biografię polskiego poety, do którego w jednym z listów Wisława Szymborska, po odebraniu nagrody Nobla, pisze: „Zbyszku, Wielki Poeto! Gdyby to ode mnie zależało, to Ty byś teraz męczył się nad przemówieniem…”. Zbigniew Herbert, poeta i eseista, pisarz o olbrzymim dorobku i jeszcze większym autorytecie moralnym i artystycznym. Mentor i mistrz wielu poetów, literatów, ludzi kultury i sztuki. Jego poezja dotyka spraw fundamentalnych, metafizycznych, którym poświęcono mnóstwo rozpraw i esejów. Herbert. Biografia to swoistego rodzaju opus magnum całego dorobku i życia, ale również epoki, która kształtowała i inspirowała autora nieśmiertelnego Pana Cogito – bohatera uosabiającego rozdarcie między poczuciem rzeczywistości a pragnieniem chwały.

Ambicją Franaszka było objęcie w jedną całość refleksji nie tylko nad życiem, ale i nad twórczością Herberta.

 

                                                                                                                                                                 – Antoni Łucki

 

Ceniony na świecie książę poetów, ale i mitoman, Ober-Dionizos z chorobą alkoholową, prowokator na granicy warcholstwa – taki złożony portret przynosi książka „Herbert. Biografia” Andrzeja Franaszka.

 

                                                                                                                                                                – Jacek Cieślak

Andrzej Franaszek (ur. 1971) – laureat wielu prestiżowych nagród za cieszącą się bardzo dobrym odbiorem w Polsce i na świecie biografią Czesława Miłosza (2011). Krytyk literacki, wykładowca Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie, redaktor działu kulturalnego w „Tygodniku Powszechnym”, członek PEN-Clubu. Zajmuje się głównie twórczością współczesnych polskich poetów m.in. Zbigniewa Herberta Ciemne źródło (1988); antologia Poznawanie Herberta (1998-2000) oraz Czesława Miłosza – Traktat moralny; Traktat poetycki (1996).