Hawaje i tatuaże

godz. 15:00 – Warsztaty tatuażu z Banana Ink

godz. 18:00 – Wykład Piotra Wojciechowskiego z Polish Tattoo Museum

Sala Konferencyjna MBP, ul. Minorytów 4

Hawaje kojarzą się z girlandami kwiatów i bajecznymi plażami pełnymi słońca. Mało osób zadaje sobie jednak sprawę, że Hawaje to także stolica tatuażu.

Mimo że Sailor Jerry urodził się w Nevadzie, to właśnie Hawaje stały się domem dla jego pasji. W latach 1960-1973 prowadził tutaj studio tatuażu China Sea Tattoo. W czasach, gdy nie było żadnych dostawców i producentów, sam pozyskiwał narzędzia i pigmenty. Był prawdziwym pionierem tej sztuki. By uczcić jego osiągniecia i ich wpływ na współczesny tatuaż, co roku na Hawajach organizowany jest Sailor Jerry Festival.

Od godziny 15:00 w naszej bibliotece będzie można spróbować własnych sił w tatuażu. Naszym gościem będzie Banana Ink. Na specjalnie przygotowanym stanowisku będzie można wykonać własny tatuaż profesjonalnymi maszynkami do tatuażu na… skórce z banana!

O godzinie 18:00 zapraszamy na wykład Piotra Wojciechowskiego. Tatuażem zawodowo zajmuje się od 1995 roku. W latach 1996-2001 studiował w Instytucie Sztuki Uniwersytetu Śląskiego (Filia w Cieszynie), który ukończył pracą „Tatuaż w sztuce, sztuka w tatuażu”. Stworzył kwartalnik „Tatuaż – Ciało i Sztuka” – pierwszy tattoo magazyn z Europy Wschodniej. Z jego inicjatywy powstało Muzeum Tatuażu/Polish Tattoo Museum w Gliwicach, które jest jedynym takim miejscem w całej środkowo-wschodniej Europie. Jest to placówka popularyzująca historię, piękno i różnorodność zjawiska tatuażu, dzięki której w oryginale można zobaczyć między innymi plemienne narzędzia do tatuowania z różnych stron świata, zbiór elektrycznych maszynek od początków XX wieku po czasy współczesne czy kolekcję japońskich drzeworytów ukiyo-e.