Happening „Mów po polsku!”

22/02/2016, godz. 13:00

Biblioteka Główna - Hol

Dla wszystkich

Happening "Mów po polsku!"

22 lutego 2016, godz. 13:00

centrum Opola

Miejska Biblioteka Publiczna 22 lutego rozpoczyna projekt o nazwie „Mów po polsku!”, którego celem jest promowanie poprawnej polszczyzny. Jest to data szczególna, gdyż przypada w miesiącu, w którym świętujemy Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Dzień ten obchodzony jest od piętnastu lat. Został ustanowiony dla podkreślenia bogactwa różnorodności językowej świata i promocji wielojęzyczności, a także w celu zwrócenia uwagi na liczbę języków zagrożonych i ginących. Na datę obchodów został wybrany 21 lutego – dzień upamiętniający wydarzenia z 1952 roku, kiedy to w miejscowości Dhaka (obecnej stolicy Bangladeszu) doszło do demonstracji, a następnie zamordowania pięciu studentów, domagających się uznania ich języka ojczystego – bengalskiego (bangla) – za jeden z dwóch urzędowych języków ówczesnego Pakistanu.

[na podstawie www.unesco.pl]

22 lutego chcemy uczcić nasz język ojczysty, dlatego wyruszymy na spacer ulicami Opola, by podzielić się z jego mieszkańcami ciekawostkami związanymi z naszym pięknym językiem.

Mówi się „tę” czy „tą”? Kto „bije pianę”? Skąd się wzięło słowo „cappuccino”? Kim jest „ciepła klucha”?

Przez cały czas trwania projektu „Mów po polsku!” można przysyłać do nas zdjęcia z wytropionymi błędami językowymi w przestrzeni miasta. Będziemy namawiali autorów „językowych wpadek” do zmiany na formy poprawne. Na wiadomości czekamy pod adresem promocja@mbp.opole.pl

Więcej informacji o projekcie znajdą Państwo tutaj.

Dofinansowano w ramach programu Narodowego Centrum Kultury Ojczysty – Dodaj do ulubionych 2016.

Patroni medialni:

Współpraca medialna: