„Halo” – wystawa Pauliny Ptaszyńskiej

"Halo" - wystawa Pauliny Ptaszyńskiej

9 lutego 2016 (wtorek), godz. 18.00
Galeria MBP ZAMOSTEK, ul. Minorytów 4

Wystawę można oglądać do 26 lutego 2016.

PAULINA PTASZYŃSKA – urodzona w 1986 r. Absolwentka Liceum Plastycznego w Opolu. W roku 2011 z wyróżnieniem ukończyła Instytut Sztuki Uniwersytetu Opolskiego ze specjalnością Projektowanie Graficzne i Nowe Media. Jej praca dyplomowa pt. „Obecność symulowana” została uznana za najlepszy dyplom artystyczny zrealizowany na kierunku Edukacja Artystyczna na ogólnopolskim konkursie Projekt Edukacja Artystyczna. W roku 2014 zdobyła nagrodę Grand Prix na Opolskim Salonie Jesiennym. Jest tegoroczną laureatka II edycji Konkursu NOWE OPOLE organizowanego przez Galerię Sztuki Współczesnej w Opolu. Zajmuje się działaniami z zakresu nowych mediów, instalacją multimedialną, mappingiem i projektowaniem graficznym.

Halo jest zjawiskiem optycznym, polegającym na tworzeniu się jasnych aureoli wokół słońca lub księżyca. Zachodzi ono w wyniku załamania promieni światła przez kryształy lodu obecne w atmosferze.  Obserwator nie ma możliwości zbliżenia się do niego, może obserwować je jedynie z odpowiedniego dystansu. Na wystawie prezentowany jest cykl lightboxów oraz wielkoformatowa projekcja inspirowana tym zjawiskiem. Monotonia, jednostajność oraz rytmiczna struktura narracji, wywoływać może stany na wpół hipnotyczne. Wraz z dźwiękiem, odizolowuje widza od otoczenia i angażuje  jego uwagę skłaniając go równocześnie do skierowania jej w głąb siebie.