Wczytuję mapę...

Granice marzeń. O państwach nieuznawanych – spotkanie z Tomaszem Grzywaczewskim

Data i godzina wydarzenia
09/10/2019, godz. 18:00

Lokalizacja
Filia nr 4

Kategoria
Spotkanie

Granice marzeń. O państwach nieuznawanych - spotkanie z Tomaszem Grzywaczewskim

Granice marzeń. O państwach nieuznawanych
Spotkanie z Tomaszem Grzywaczewskim

Prowadzenie: Bartosz Suwiński

9 października 2019 (środa), godz. 18:00
Filia nr 4 MBP, ul. Książąt Opolskich 48-50

wstęp wolny

 

Od Donbasu przez Naddniestrze, Abchazję i Osetię Południową aż po Górski Karabach. Tomasz Grzywaczewski wyruszył w podróż po państwach postsowieckich, nieuznawanych przez ponad ćwierć wieku. Górski Karabach odwiedził rok przed eskalacją konfliktu zbrojnego, w 2015 przebywał pod Donieckiem, obserwując początki uśpionej wojny. Autor przyglądał się jak w cieniu nieustających konfliktów toczy się codzienne życie.

Reportaż Grzywaczewskiego opowiada historię tych ludzi, którzy wiele lat po upadku imperium radzieckiego nadal marzą o normalności; o paszportach zapewniających swobodę podróżowania, wartościowej walucie, o startach w zawodach sportowych pod własnymi barwami, a przede wszystkim – o pokoju.

 

Tomasz Grzywaczewski – reporter i pisarz specjalizujący się w Europie Środkowej i Wschodniej. Autor książki Granice marzeń. O państwach nieuznawanych (Wydawnictwo Czarne) nagrodzonej nagrodą Magellana dla najlepszej książki reportażowej 2018 oraz Kryształową Kartą Polskiego Reportażu w kategorii Nagroda Publiczności dla najlepszej książki 2018, a także książek Życie i śmierć na Drodze Umarłych oraz Przez dziki Wschód (nagroda Magellana 2012). Pomysłodawca przedsięwzięć reportersko-podróżniczych, w tym m.in. Long Walk Plus Expedition – wyprawy z Syberii do Indii śladami polskich uciekinierów z Gułagu i Dead Road 1953-2013 – wyprawy na Transpolarną Magistralę Kolejową, zw. Drogą Umarłych. Uczestnik wyprawy do Kamerunu „Vivat Polonia 2016” śladami polskiego odkrywcy Stefana Szolc-Rogozińskiego.