Wczytuję mapę...

„Górskie Zaduszki – wspomnienie o Nieobecnych” – spotkanie z himalaistą Ryszardem Zawadą

Data i godzina wydarzenia
29/10/2018, godz. 18:00

Lokalizacja
Filia nr 4

Kategoria
Spotkanie

„Górskie Zaduszki – wspomnienie o Nieobecnych” – spotkanie z himalaistą Ryszardem Zawadą

„Górskie Zaduszki – wspomnienie o Nieobecnych” – spotkanie z himalaistą Ryszardem Zawadą
Filia nr 4 MBP, ul. Książąt Opolskich 48-50
29 października 2018 (poniedziałek), godz. 18:00
wstęp wolny

 

Śmierć w medialnym zgiełku i ciche, niezauważone, anonimowe odejścia. Wypadki i samobójcze szarże. Napędzające masową wyobraźnię tragedie i tryumfy oraz surowa prostota górskich zmagań. Świat wspinaczy pełen jest kontrastów i wysokich amplitud, ale wciąż oscyluje wokół tematu śmierci, niebezpieczeństwa i ogromnego ryzyka – a mimo to nieustannie uwodzi i magnetyzuje wielu odważnych.

Dlaczego góry tak przyciągają śmiałków i niespokojne duchy? Czy ryzykujący życiem w górach to szaleńcy czy tytani? Egoiści czy najlepsi z ludzi? Jak to się dzieje, że w warunkach izolacji od ludzkich spraw, w kontakcie sam na sam z dziką potęgą natury, objawia się najszlachetniejsze oblicze człowieczeństwa?

„Górskie Zaduszki” będą wspomnieniem o tych, którzy na zawsze zostali w górach: o Nieobecnych wielkich i słynnych, ale też o tych, których nazwisk nie sposób wymienić. Dlaczego chodzili w góry i położyli na szali swoje życie? Czy romantyczny nimb wokół ich zmagań jest środowiskową autopromocją czy wyrazem tęsknoty ludzi z dolin za sięganiem po nieosiągalne? Czy ta pasja w ogóle podlega racjonalnej optyce, czy może należy ją rozpatrywać w kategoriach czysto filozoficznych?

Na te trudne pytania prostych odpowiedzi spróbuje udzielić Ryszard Zawada – podróżnik i himalaista, zdobywca wielu szczytów m.in. w Alpach, na Kaukazie i w Andach, uczestnik wypraw w Himalaje i Karakorum, autor książek „Góry płaczą miłością” i „Czas gór, czas miłości”.