Górka: magiczne miejsce Opola – spotkanie z prof. Anną Pobóg-Lenartowicz

29 listopada 2018 (czwartek), godz. 17:00
Sala Konferencyjna MBP, ul. Minorytów 4

Wstęp wolny

Górka jest dla Opola miejscem szczególnym. To wapienne wzniesienie liczące sobie 165 m n.p.m. Przez wieki było wykorzystywane przede wszystkim do celów religijnych i obronnych. To tu, według tradycji sięgającej czasów średniowiecza, nauczać  miał biskup Pragi, późniejszy święty, męczennik, patron Polski – Wojciech Sławnikowic. W XIII wieku książę opolski Bolesław I osadził na niej dominikanów. Nieco później, Władysław Opolczyk zdecydował się wybudować sobie nową rezydencję, która w ówczesnych źródłach nazywana jest „zamkiem górnym”. W połowie XVII wieku zamek został ostatecznie rozebrany, a teren ten przejęli jezuici, którzy wybudowali tam między innymi swoje gimnazjum. W miejscu skasowanego klasztoru dominikanów utworzono szpital im. św. Wojciecha, który funkcjonował aż do lat osiemdziesiątych XX wieku. Obecnie Górka stanowi siedzibę Rektoratu Uniwersytetu Opolskiego i jest jednym z najbardziej ulubionych miejsc spaceru oraz odpoczynku mieszkańców Opola.

Prof. dr hab. Anna POBÓG-LENARTOWICZ – polska historyk specjalizująca się w archiwistyce, historii Śląska, historii średniowieczna Polski; nauczyciel akademicki w Instytucie Historii Uniwersytetu Opolskiego. Urodziła się w Czarnowąsach, jednak wychowała się w Opolu, z którym związała swoją przyszłość. Od 2008 roku uzyskała tytuł profesora nauk humanistycznych. W latach 2012 – 2015 była Wiceprezesem, a obecnie członkiem Prezydium ZG i Prezesem opolskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Historycznego. Autorka licznych rozpraw i artykułów w zakresie historii średniowiecza Polski. Jej ostatnia publikacja to Od opola do Opola. Popularna historia miasta.