Wczytuję mapę...

Gasnący blask świata. Wokół Margaret Atwood i jej wizji przyszłości – spotkanie z dr Sławomirem Kuźnickim

Data i godzina wydarzenia
08/06/2017, godz. 18:00

Lokalizacja
Biblioteka Główna - Sala konferencyjna

Kategoria
Spotkanie

Gasnący blask świata. Wokół Margaret Atwood i jej wizji przyszłości - spotkanie z dr Sławomirem Kuźnickim

Gasnący blask świata. Wokół Margaret Atwood i jej wizji przyszłości

Spotkanie z dr Sławomirem Kuźnickim i prezentacja książki „Margaret Atwood’s dystopian fictions. Fire is being eaten”

Prowadzenie: Bartosz Suwiński

Fragmenty prozy Margaret Atwood czytał będzie Jakub Kowalczyk

8 czerwca 2017 (czwartek), godz. 18:00
Sala Konferencyjna MBP, ul. Minorytów 4

wstęp wolny

Sławomir Kuźnicki publikował w wielu czasopismach i tomach zbiorowych. Wydał trzy tomiki z wierszami, w tym „Geometrię wody” w 2010 roku, obecnie czeka na wydanie czwartego. Pracuje jako adiunkt w Instytucie Filologii Angielskiej Uniwersytetu Opolskiego, gdzie zajmuje się antyutopiami, feminizmami i kontekstami muzyki rockowej. W 2017 roku opublikował swoją monografię: „Margaret Atwood’s dystopian fictions. Fire is beaing eaten” (Cambridge 2017). Szykuje do druku książkę poświęconą muzyce i estetyce rockowej, wpisującą się w szeroki nurt rock studies.

Margaret Atwood jest jedną z najczęściej komentowanych obecnie pisarek, która – jak twierdzi wielu krytyków i czytelników – udanie antycypuje nadchodzący świat. To pisarstwo najwyższej próby. Twórczyni „Ślepego zabójcy” stara się opisać przyszłość, która być może stanie się naszą teraźniejszością. Wizje Margaret Atwood są niepokojące i porażające. Autorka „Opowieści podręcznej” przedstawia wizję świata, w którym odhumanizowani ludzie, stają się zlepkiem swoich popędów i atawizmów, dając upust swoim najbardziej niskim pobudkom i żądzom. To świat pozbawiony złudzeń i nadziei, w którym kobiety traktowane są obcesowo i przedmiotowo, kult konsumpcji staje się nowym bożkiem, zaś rozwijające się technologie trwale odwodzą ludzi od wartości. Maskowane dotąd kulturą zło wychodzi spod intelektualnych masek. Pęd do religijnej dewocji, do wyrugowania wolności prowadzi bohaterów tej literatury na skraj, gdzie już tylko krok od bankructwa oświeconych idei równości i braterstwa. To świat, któremu ton nadają skrajne ideologie, które w płynnym świecie paradoksalnie są jakąś gwarancją stabilności. To literatura pytająca o groźbę totalitaryzmów, których ukryta siła niemalże nigdy nie słabnie, literatura troszcząca się o to, jaki świat zostawimy po sobie naszym bliskim.

Zapraszamy wszystkich zainteresowanych wizjami przyszłości i dyskusją na temat pisarstwa, które jest jak kij włożony w mrowisko! Porozmawiamy m.in. o trylogii Margaret Atwood: „Oryks i Derkacz”, „Rok Potopu” i „MaddAddam”, o dystopii jako gatunku literackim, czy o serialu „The Handmaid’s Tale” na podstawie „Opowieści podręcznej”, który budzi wiele zainteresowania i kontrowersji.