Finisaż – „Stanisław Vincenz – Dialog o losie i duszy”

19/10/2016, godz. 18:00

Biblioteka Główna - Galeria Zamostek

Finisaż - „Stanisław Vincenz – Dialog o losie i duszy”

„Stanisław Vincenz – Dialog o losie i duszy” – finisaż wystawy

19 października 2016 (środa), godz. 18:00

Galeria MBP ZAMOSTEK, ul. Minorytów 4

Uczestnicy: dr Adam Wierciński, dr Michał Kaczmarek, dr Jan A. Choroszy

Stanisław Vincenz, urodzony w Słobodzie Rungurskiej na Pokuciu, jest autorem wielu dzieł, z których najważniejszy jest epicki cykl „Na wysokiej połoninie”. Pisarz był Polakiem z rodziny przemysłowców naftowych, studiował w Wiedniu, brał udział w I wojnie światowej i wojnie polsko-bolszewickiej. W Dwudziestoleciu był aktywnym twórcą kultury i działaczem publicznym. W 1939 roku kilka tygodni spędził w więzieniu NKWD, wiosną 1940 przedostał się nielegalnie na Węgry, skąd w 1945 wyjechał do Francji. Był związany z paryską „Kulturą” niemal od początku jej istnienia, ostatnie lata życia spędził w Lozannie. Spoczywa na cmentarzu św. Salwatora w Krakowie.

Vincenz jest reprezentantem całej generacji polskich autorów emigracyjnych, w PRL-u objętych zapisem cenzorskim, wyeliminowanych z żywego obiegu kultury krajowej, zmarginalizowanych w dydaktyce uniwersyteckiej i szkolnej. Wystawa prezentuje najważniejsze etapy jego biografii i główne wątki twórczości, przypomina esej: opowieść łączy fakty, obrazy i zdjęcia, wspomnienia, opinie oraz fragmenty tekstów. Tłem narracji są fotografie włoskiego etnologa Lidia Ciprianiego z 1933 roku – jeden z ostatnich obrazów dawnej Huculszczyzny.

Scenariusz wystawy: Jan A. Choroszy

Koncepcja plastyczna i aranżacja: Konrad Górniak

Organizatorzy: Instytut Filologii Polskiej Uniwersytetu Wrocławskiego i Oddział Instytutu Pamięci Narodowej we Wrocławiu