Wczytuję mapę...

Festiwal Książki 2016 w MBP

Data i godzina wydarzenia
16/06/2016, godz. 17:30 - 18/06/2016

Lokalizacja
Biblioteka Główna - Hol

Kategoria
Spotkanie

Festiwal Książki 2016 w MBP

FESTIWAL KSIĄŻKI 2016

w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Opolu

16 – 18.06.2016 r.

 

PROGRAM:

 

 

16 czerwca 2016 r. (czwartek)

 

godz. 17.30, Sala Konferencyjna MBP, ul. Minorytów 4

Spotkanie z Krystyną Czubówną

źródło: www.czubowna.pl

KRYSTYNA CZUBÓWNA – polska dziennikarka, prezenterka programów informacyjnych oraz lektorka filmów przyrodniczych i audycji radiowych. Jeden z najbardziej rozpoznawalnych głosów w Polsce, o pięknej, spokojnej, budzącej zaufanie barwie.  Pracę dziennikarki rozpoczęła jeszcze na studiach prawniczych. Jak sama wielokrotnie mówi w wywiadach – to w  radiu znalazła to, co naprawdę  chce robić w życiu, a prawo na Uniwersytecie Jagiellońskim stało się jedynie dopełnieniem pracy. Od 1991 roku, przez 15 kolejnych lat, pracowała w Telewizji Polskiej, prowadziła główne wydanie „Panoramy”. Była wówczas jedną z najbardziej popularnych polskich prezenterek. Otrzymała czterokrotnie nagrodę Telekamer w kategorii „Informacje”. Jest również lektorem wielu filmów dokumentalnych, głównie przyrodniczych. Po odejściu z TVP, w 2002 roku rozpoczęła współpracę z Telekomunikacją Polską, została pracownikiem działu public relations.  Jej głos można usłyszeć w Baby TV, TVP, TVN Style oraz na polskim kanale Animal Planet. Współpracuje z Polskim Radiem, m.in. przy realizacji słuchowisk i czytaniu książek. W Programie 3 PR jest lektorką audycji muzycznej „Pod dachami Paryża” autorstwa Barbary Podmiotko.

Spotkanie z Krystyną Czubówną będzie oparte na czytaniu fragmentów z wybranych dzieł literackich Swietłany Aleksijewicz, tegorocznej laureatki Nagrody Nobla w dziedzinie literatury. Mistrzyni interpretacji słowa – Krystyna Czubówna odkryje przed słuchaczami pomijaną historię Związku Radzieckiego i państw powstałych po jego rozpadzie, widzianą oczami bohaterów reportaży noblistki. Usłyszymy fragmenty z czterech poruszających książek „Wojna nie ma nic z kobiety”, „Czarnobylska modlitwa. Kronika Przyszłości”, „Ostatni świadkowie”, „Czasy second – hand. Koniec czerwonego człowieka.” Czytaniu towarzyszyć będzie oprawa muzyczna oraz prezentacja multimedialna.

 

SWIETŁANA ALEKSIJEWICZ – laureatka literackiego Nobla, białoruska dziennikarka i pisarka, niewydawana we własnym kraju. Aleksijewicz pisze przede wszystkim o niechcianej, pomijanej, zapomnianej, wypieranej historii Związku Radzieckiego i życiu w państwach powstałych po upadku Sojuza. Jest autorką wielu książek reporterskich, takich jak „Czarnobylska modlitwa”, gdzie opisuje katastrofę elektrowni atomowej z perspektywy naocznych świadków; „Wojna nie ma w sobie nic z kobiety” – brutalnie szczera opowieść o radzieckim szowinizmie ukrytym pod powierzchnią fałszywej emancypacji; „Czasy second – hand. Koniec czerwonego człowieka”, będąca historią przemian gospodarczo-społecznych, jakie miały miejsce po upadku Związku Radzieckiego. W sierpniu tego roku do księgarni trafiła najnowsza książka pisarki „Cynkowi chłopcy” – opowieść o uczestnikach wojny w Afganistanie. Po publikacji pisarka została pozwana o „znieważenie honoru i godności żołnierzy walczących w Afganistanie”.

 

 

17 czerwca 2016 r. (piątek)

 

godz. 10.00, Sala Konferencyjna MBP, ul. Minorytów 4

Warsztaty pisania kryminałów z Nadią Szagdaj

NADIA SZAGDAJ – powieściopisarka, urodzona w 1984 roku we Wrocławiu. Jest także wiolonczelistką, śpiewa sopranem, zajmuje się fotografią i filmem. Mieszka pod Wrocławiem. Jej fascynacja historią Breslau, trwa nieprzerwanie od wielu lat. W swoich powieściach, przedstawia Wrocław na wiele sposobów, jednak zawsze zachowując go pięknym i idealizując go. Od pierwszej powieści, jest postrzegana jako dobry obserwator, umiejący trafnie zinterpretować ludzkie zachowanie w ekstremalnych sytuacjach. Nie krystalizuje głównych bohaterów, nadając im charakter bliski odbiorcom.
Autorka m.in. powieści retro kryminalnych z cyklu Kroniki Klary Schulz.

Warsztaty pisania kryminałów – prowadząca prosi, by zainteresowani przynieśli samodzielnie napisany tekst – dialog dwóch postaci i opis sceny. Anonimowy, niepodpisany i wydrukowany.  Tematyka dowolna, bo w kryminale pojawiają się także niekryminalne sceny. Maksymalnie do 5 tysięcy znaków.

 

 

godz. 16.00, Sala Konferencyjna MBP, ul. Minorytów 4

Spotkanie z Janiną Ochojską

Prowadzenie: Wojciech Bonowicz

JANINA OCHOJSKA – założycielka Polskiej Akcji Humanitarnej, od wielu lat niosąca pomoc na obszarach największych konfliktów i klęsk żywiołowych. Odznaczona m.in. Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. Zorganizowała pierwszą polską misję pomocy w Kosowie, potem w Czeczenii, Iraku, Iranie, Libanie, na Sri Lance, w Afganistanie, Sudanie, Darfurze i Autonomii Palestyńskiej. Od założenia Fundacji rozwija i promuje PAH, nieustannie aktywnie działając w terenie. Dzięki niej i PAH m.in. powstały domy dla ofiar tajfunu na Filipinach i studnie w Sudanie Południowym. Aby wydobyć z opresji najbardziej potrzebujących, szefowa PAH zdobywa fundusze, zapewnia bezpieczeństwo pracownikom na misjach w krajach ogarniętych konfliktem zbrojnym, przekonuje do robienia rzeczy niemożliwych. Codziennie pokonuje nie tylko własne ograniczenia, ale i bariery stawiane przez organizacje, rządy, a nawet osoby, którym niesie wsparcie.

 „Świat według Janki. Rozmawiała Marzena Zdanowska”  – opowieść o życiu na krawędzi. O przełamywaniu barier. O pomaganiu naprawdę. Jedna z najbardziej znanych polskich działaczek społecznych szczerze i przenikliwie mówi o świecie, którego nie zobaczymy w mediach. O miejscach, w których najgorsze zło spotyka się z największym dobrem. O tym, jak pomagać naprawdę, a nie na niby – tak, by tę szalę przeważyć. 

(źródło: www.znak.com)

 

 

godz. 18.30, Sala Konferencyjna MBP, ul. Minorytów 4

Spotkanie z Moniką Witkowską

Prowadzenie: Tomasz Siniew

MONIKA WITKOWSKA – polska podróżniczka, dziennikarka i pisarka. Pisze o swoich największych pasjach – podróżach, żegludze i górach. Współpracowała z Gazetą Wyborczą (jako redaktorka prowadząca dodatek Turystyka), jak również
z czasopismami National Geographic, Voyage, Obieżyświat, Podróże, Viva!, Twój Styl i Rzeczpospolita. Podczas swoich podróży odwiedziła ponad 180 krajów, na wszystkich kontynentach. W 2013, jako dziesiąta Polka, zdobyła szczyt Mount Everestu, a w międzyczasie wiele innych gór w różnych masywach (m.in. Matterhorn i Mt Blanc w Alpach, Aconcagua w Andach, Elbrus, Kilimandżaro). Ma na swoim koncie kilkanaście wielomiesięcznych rejsów, głównie morsko-oceanicznych, zarówno na małych jachtach, jak i żaglowcach. Łącznie przebyła ponad 30 tys. mil morskich. Do swoich największych sukcesów zalicza dwumiesięczny rejs w 2003 roku, podczas którego opłynęła przylądek Horn i dotarła do polskiej bazy antarktycznej. W 2010 r. na jachcie „Solanus” w trzymiesięcznym rejsie pokonała Przejście Północno-Zachodnie. Jej motto życiowe to słowa Marka Twaina, w którego książkach zaczytywała się w dzieciństwie: „Za dwadzieścia lat bardziej będziesz żałował tego, czego nie zrobiłeś. Więc odwiąż liny, opuść bezpieczną przystań, złap w żagle pomyślne wiatry. Podróżuj! Śnij! Odkrywaj!”. W 2011 Witkowska wraz z Börje Ivarssonem została wyróżniona w konkursie Kolosy w kategorii żeglarstwo za rejs na Czukotkę i Wyspę Wrangla. Z konkursem Kolosy wcześniej była związana jako członek Kapituły, zaś od 2012 jest członkiem Rady Kolosów. Jest autorką przewodników oraz książek podróżniczych. Pracuje również jako pilot wycieczek i przewodnik wypraw trekkingowych.

„Everest. Góra gór” – oto historia wyprawy na najwyższą górę świata. Nie jest to książka wyłącznie o trudach wspinania, ale o tym, jaki jest naprawdę himalajski gigant. Dziś niektórzy twierdzą, że na Everest wejść może każdy. Podobno droga na szczyt jest prosta (co roku przecież organizowane są komercyjne wyprawy na Górę Gór). Skoro jednak jest tak łatwo, dlaczego wielu wspinaczy rezygnuje? Z jakiego powodu część z nich ginie w drodze? O żadnym innym szczycie nie krąży tyle fantastycznych historii. Przy okazji swojej wyprawy autorka miała szansę sprawdzić, co jest prawdą, a co mitem. 

(źródło: www.bezdroza.pl)

Świetna książka przybliżająca w ciekawy sposób tajniki wyprawy w Himalaje – dla mnie tym bardziej ciekawa gdyż pozwala spojrzeć na wyprawę oczami zwykłego śmiertelnika i jeszcze raz zwrócić uwagę na aspekty, których z racji pewnej rutyny, nie zauważałem. / Jerzy Natkański, himalaista (Fundacja Wspierania Alpinizmu Polskiego im. Jerzego Kukuczki)

 

 

 

18 czerwca 2016 r. (sobota)

 

godz. 10.00, Sala Konferencyjna MBP, ul. Minorytów 4

Warsztaty „W stronę ciszy” z Bogdanem Białkiem

BOGDAN BIAŁEK – wydawca i redaktor naczelny miesięcznika psychologicznego „Charaktery”, związany z działalnością społeczną. Inicjator uroczystości i wydarzeń upamiętniających pogrom Żydów w Kielcach. Organizator otwartych spotkań na temat relacji polsko-żydowskich w Kielcach. Autor licznych książek psychologicznych. W latach 80. współtworzył kielecką „Solidarność”, pełnił funkcję redaktora naczelnego związkowego pisma „Notes” oraz współpracował z pismem „Robotnik”. W stanie wojennym działał w podziemiu i Biskupim Komitecie Charytatywnym. W 1990 r. był Przewodniczącym Komitetu Wyborczego Tadeusza Mazowieckiego. Współtworzył Komitet Obywatelski i Unię Demokratyczną w województwie świętokrzyskim. W 2005 roku wraz z przyjaciółmi założył w Kielcach Stowarzyszenie im. Jana Karskiego, którego do dziś jest prezesem. Głównym jego celem jest rozpowszechnianie postaw otwartości i poszanowania dla osób i grup o odmiennej identyfikacji etnicznej, narodowej, religijnej lub kulturowej. Ponadto Stowarzyszenie przeciwdziała wszelkim formom antysemityzmu, ksenofobii oraz innym postawom godzącym w godność człowieka oraz podejmuje działania na rzecz zachowania polskiego dziedzictwa narodowego — monitoruje oraz piętnuje wszelkie przypadki jego naruszenia. Bogdan Białek jest również twórcą pierwszego w Polsce muzeum upamiętniającego ofiary totalitaryzmu – Muzeum Pamięci Narodowej lat 1939–1956 w Kielcach oraz współprzewodniczącym Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów, członkiem zarządu internetowej Jesziwy Pardes-Akademii Judaizmu, Przewodniczącym Rady Polskiej Fundacji Sufich im. Dżelaladdina Rumiego, Członkiem Honorowego Klubu Chrześcijan i Żydów „Przymierze” w Krakowie oraz członkiem Komitetu Honorowego Międzynarodowego Instytutu Dialogu i Tolerancji im. Jana Karskiego.

„W stronę ciszy” – warsztat na temat włączenia medytacji („modlitwy wewnętrznej”) w życie codzienne, zintegrowania z życiem. Poszukiwanie Ciszy w zgiełku codzienności. Cisza jako przestrzeń spotkania osób. 

 

 

godz. 11.00, Galeria MBP ZAMOSTEK, ul. Minorytów 4

Warsztaty spisywania wspomnień prowadzone przez Małgorzatę Gutowską-Adamczyk

MAŁGORZATA GUTOWSKA-ADAMCZYK – pisarka, historyk teatru, scenarzystka filmowa, dziennikarka. Absolwentka Wydziału Wiedzy o Teatrze Akademii Teatralnej. Debiutowała jako scenarzystka serialu „Tata, a Marcin powiedział…” emitowanego na antenie TVP 1. Tworzy scenariusze filmowe i telewizyjne (m.in. dialogi do serialu „Na Wspólnej” w latach 2003 – 2008). Jej debiutem literackim była powieść pod tytułem „110 ulic” wydana w 2002 roku. Jest autorką kilkunastu powieści obyczajowych, które wzruszają, rozweselają i zachwycają coraz więcej czytelniczek niezależnie od wieku. Niegasnącą popularnością cieszy się między innymi trzytomowa saga pt. „Cukiernia Pod Amorem”, a także powieści: „220 linii”, „Niebieskie nitki”, „Wystarczy, że jesteś”, „Serenada, czyli moje życie niecodzienne”, „Mariola, moje krople…”. W 2010 roku napisała monodram „Czterdziestka w opałach” wystawiany przez Teatr Kamienica w Warszawie. Za powieść „13. Poprzeczna” autorka otrzymała nagrodę polskiej sekcji IBBY w kategorii „Książka Roku 2008”.

WARSZTATY SPISYWANIA WSPOMNIEŃ

Wszystkich tych, którzy piszą lub chcą pisać pamiętnik, dziennik lub bloga zapraszamy na warsztaty spisywania wspomnień.  W warsztatach może wziąć udział każdy – początkujący, jak i osoby, które od dawna piszą do szuflady, ale szukają nowych pomysłów albo potrzebują dodatkowej motywacji. Uczestnicy warsztatów zapoznają się z technikami wzbudzającymi kreatywność i twórcze pisanie, dowiedzą się jakimi cechami powinien charakteryzować się skuteczny tekst, jak zmotywować się do pisania oraz jak redagować tekst, aby najlepiej konstruować własną opowieść. Podczas zajęć będzie można przećwiczyć różne techniki pisarskie, poeksperymentować z formą, porozmawiać o tym, dlaczego w ogóle warto zabrać się do takiej pracy i sprawdzić, czy sprawia nam ona przyjemność. Przekonamy się też, że przedmioty – nie tylko wartościowe pamiątki, ale też rzeczy będące świadkami naszej codzienności – to dobry punkt wyjścia do opowiedzenia własnej historii. 

 

 

godz. 12.00, Wypożyczalnia dla Dzieci – Pokój Bajek, ul. Minorytów 4

„Sobota z mamą i tatą”

Spotkanie dla dzieci z Elizą Piotrowską

ELIZA PIOTROWSKA – autorka i ilustratorka książek dla dzieci, poetka, tłumacz języka włoskiego, krytyk sztuki. Absolwentka Wydziału Historii Sztuki Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz Uniwersytetu La Sapienza w Rzymie. Obecnie pisuje do „Misia” i „Świerszczyka’. Ponadto współpracuje z czasopismem „Ryms”, poświęconym literaturze dla dzieci. Autorka książek dla dzieci, m.in: „My ludzie” – kolorowego komiksu, który stopniowo wprowadza dziecko w delikatny temat tolerancji i uczy otwarcia na bogactwo otaczającego go świata;  serii książek „Święci uśmiechnięci” – rymowanych historii dla dzieci prezentujących życiorysy świętych; serii „Ciocia Jadzia”, w której prezentowane perypetie Cioci Jadzi i jej małej bratanicy sprawiają, że pozornie zwyczajne rzeczy stają się niecodzienną przygodą. Niezwykle ważnym momentem dla Elizy Piotrowskiej było poznanie poetki Danuty Wawiłow. Danuta Wawiłow opiekowała się młodymi poetami, zrzeszonymi w KLAN-ie (Klub Ludzi Artystycznie Niewyżytych). Stając się KLAN-ową poetką  Eliza Piotrowska nie musiała już pisać do szuflady, jej utwory zawitały na łamach: Filipinki, Ciuchci, czy Misia . Kocha rym, rytm, folklor, naturę, kolory, magię codzienności. Jest współtwórczynią Muzealnej Akademii Dziecięcej w Poznaniu – kreatywnych teoretyczno praktycznych warsztatów z dziećmi, za które otrzymała wyróżnienie w konkursie Sybilla 2002 organizowanym przez Ministerstwo Kultury. Pisała teksty krytyczne do katalogów wystaw polskiej sztuki współczesnej, organizowanych przez poznańską Galerię Nową.

 

 

godz.14.00, Sala Konferencyjna MBP, ul. Minorytów 4

Spotkanie z Katarzyną Puzyńską

Prowadzenie: Michał Larek

KATARZYNA PUZYŃSKA – pisarka, autorka kryminałów, z wykształcenia psycholog. Przez kilka lat pracowała jako nauczyciel akademicki na wydziale psychologii. Teraz całkowicie skupiła się na realizowaniu swojej największej pasji, czyli pisaniu. Debiutowała doskonale przyjętą książką „Motylek”, która rozpoczyna sagę kryminalną o policjantach z niewielkiej wsi Lipowo – „Więcej czerwieni”, „Trzydziesta pierwsza”, „Z jednym wyjątkiem”, „Utopce” oraz „Łaskun”. Seria o Lipowie to nie tylko trzymające w napięciu klasyczne kryminały psychologiczne, ale także powieści z rozbudowanym wątkiem społecznym i obyczajowym, które porównywane są do książek Agathy Christie i szwedzkiej królowej gatunku, Camilli Läckberg. Prawa do publikacji książek Puzyńskiej sprzedano do ponad dwudziestu krajów.

„Łaskun” – szósty tom sagi kryminalnej o policjantach z Lipowa. W domu pewnego bezrobotnego sędziego policja odkrywa makabryczną inscenizację. Sprawca stworzył postać składającą się z rozczłonkowanych zwłok prawnika i nieznanej kobiety. Wkrótce okazuje się, że na miejscu zbrodni znajduje się dowód obciążający aspiranta Daniela Podgórskiego. Odkrycie tożsamości drugiej ofiary tylko pogarsza sytuację policjanta. Ale czy aspirant Podgórski faktycznie dokonał tej przerażającej zbrodni? A może to ktoś z komendy chce go wrobić w podwójne zabójstwo? Ale skoro Podgórski jest niewinny, to dlaczego ucieka?

 

 

godz. 18.00, Sala Konferencyjna MBP, ul. Minorytów 4

Spotkanie z Michałem Rusinkiem

Prowadzenie: Wojciech Bonowicz

MICHAŁ RUSINEK – literaturoznawca, tłumacz i pisarz. Urodził  się  w Krakowie , gdzie nadal mieszka z rodziną.  W 1996 roku, przez trzy miesiące miał pomagać świeżo upieczonej noblistce Wisławie Szymborskiej. Został przy niej ponad 15 lat, aż do śmierci. Pierwszy Sekretarz Wisławy Szymborskiej towarzyszył  jej w zmaganiu się ze sławą i prozą życia. Teraz prowadzi fundację jej imienia. Pracuje na Wydziale Polonistyki UJ, gdzie prowadzi wykłady z teorii literatury i retoryki. Bywa tłumaczem z języka angielskiego, zdarza mu się pisywać książki dla dzieci i dorosłych oraz układać wierszyki czy teksty piosenek. Pisuje felietony o książkach i języku. 

„Nic zwyczajnego. O Wisławie Szymborskiej” – w tej książce spotykamy Wisławę Szymborską, której do tej pory nie znaliśmy. To portret osoby nieprzeciętnej, damy o niezwykłym poczuciu humoru, a zarazem umiejętności mówienia o sprawach najistotniejszych. Portret, który pozwala zbliżyć się do niej i istoty jej poezji. Ekscentryczna starsza pani. Rozchichotana, czasami frywolna, lubiąca językowe zabawy i „practical jokes”. Wolała rozmowy ze zwykłymi ludźmi niż kongresy poetów i dyskusje z intelektualistami. Depresyjna. Melancholijna. Surowa w sądach o sobie i innych. Perfekcjonistka, nie znosząca rozmów o błahostkach i marnowania czasu na spotkania z ludźmi, które nic jej nie dawały oprócz, jak mówiła, pustych kalorii. Po Noblu powtarzała, że zrobi wszystko, żeby nie stać się osobistością, lecz pozostać osobą. Kiedyś rozpoznał ją taksówkarz i powiedział: „To dla mnie zaszczyt wieźć taką osobliwość”. Trochę racji miał: była dość osobliwym przedstawicielem naszego gatunku.

(źródło:www.znak.com)

 

 

Organizatorzy:

Drukarnia Opolgraf

Fabryka Inspiracji

 

 

Miejska Biblioteka Publiczna w Opolu jest partnerem wydarzenia.

 

Pełen program Festiwalu Książki znajdą Państwo na stronie www.festiwalksiazki.pl.