Wczytuję mapę...

„Fałszerze pieprzu. Historia rodzinna” – spotkanie z Moniką Sznajderman

Data i godzina wydarzenia
26/04/2017, godz. 17:00

Lokalizacja
Biblioteka Główna - Sala konferencyjna

Kategoria
Spotkanie

„Fałszerze pieprzu. Historia rodzinna” – spotkanie z Moniką Sznajderman

„Fałszerze pieprzu. Historia rodzinna” – spotkanie z Moniką Sznajderman

Prowadzenie: Dorota Różycka

26 kwietnia 2017 (środa), godz. 17:00

Sala Konferencyjna MBP, ul. Minorytów 4

wstęp wolny

 

Monika Sznajderman – antropolog kultury. Stopień doktora nauk humanistycznych otrzymała w Instytucie Sztuki PAN w Warszawie. Jest autorką książek „Zaraza. Mitologia dżumy, cholery i AIDS”, „Współczesna Biblia Pauperum. Szkice o wideo i kulturze popularnej”, „Błazen. Maski i metafory” oraz „Fałszerze pieprzu. Historia rodzinna”. Redaktorka kilku antologii esejów, m. in. „Nostalgia. Eseje o tęsknocie za komunizmem”, „Znikająca Europa” (z Kathariną Raabe), „Jako dowód  i wyraz przyjaźni. Reportaże o Pałacu Kultury” (z Magdaleną Budzińską). Od 1996 roku prowadzi Wydawnictwo Czarne.

O swojej książce pisze:

„Wbrew tytułowi, to nie jest książka historyczna. To książka o pamięci. A właściwie o dwóch pamięciach, które się w żadnym miejscu nie spotykają. I o losach, które od stuleci toczyły się równolegle, nigdy razem. Losach moich dwóch rodzin – polskiej i żydowskiej”.

„Fałszerze pieprzu” to niezwykła książka pokazująca splątane polskie losy i zawikłane historie rodzinne. Autorka z czułością opisuje rodzinę swojego Ojca, o której w domu się nie mówiło. Pieczołowicie odtwarza losy żydowskich przodków, odnajdując ślady ich istnienia w przedwojennej prasie i innych drukach. Zbiera ślady rozproszone pomiędzy Miedzeszynem, warszawskim gettem, Radomiem, Złoczowem, Oświęcimiem i Australią, odtwarzając światy ich życia i ich śmierci. Z taką samą troskliwością Autorka opisuje przodków Matki z malowniczej polsko-saksońskiej rodziny, której wspomnienia i anegdoty z życia kilku pokoleń towarzyszyły jej od dzieciństwa. Byli wśród nich ojciec rodu, który wygrał w karty karetę i spory majątek, sławny architekt, dyrektor wielkiego koncernu w carskiej Rosji, prominentny działacz Stronnictwa Narodowego. Oba te światy z miłością i pietyzmem odtwarza Monika Sznajderman, uświadamiając nam zarówno ulotność istnienia, jak i złożoność polskich tożsamości oraz wartość i znaczenie pamięci.

– prof. Barbara Engelking

[źródło: czarne.com]