Dziewięć twarzy Nowego Orleanu – spotkanie z Adamem Pluszką z okazji Dnia Niepodległości USA

03/07/2017, godz. 17:00

Dziewięć twarzy Nowego Orleanu - spotkanie z Adamem Pluszką z okazji Dnia Niepodległości USA

Dziewięć twarzy Nowego Orleanu
Spotkanie z Adamem Pluszką z okazji Dnia Niepodległości USA
Prowadzenie: Sławomir Kuźnicki
3 lipca 2017 (poniedziałek), godz. 17:00
Sala Konferencyjna MBP, ul. Minorytów 4

Dziewięć twarzy Nowego Orleanu to wielogłosowa biografia miasta olśniewającego i surrealistycznego, ale też zgnębionego, przez które w ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat dwukrotnie przetoczyły się huragany – Betsy i Katrina. Te dwa uderzenia żywiołu niczym klamra spinają opowieści dziewięciu niezwykłych bohaterów: milionera, króla i królowej karnawału, emerytowanego fachowca od napraw torowisk, transseksualnego właściciela baru, grającego jazz koronera, poszukującej miłości samotnej matki, białego gliniarza z Lakeview i czarnego kryminalisty z Goose. Ich głosy tworzą kalejdoskopowy portret barwnego miasta.

Nigdy nie byłem w Nowym Orleanie, jakoś się nie składało. Ale po przeczytaniu książki Dana Bauma mogę śmiało powiedzieć: znam to miasto.

– Wojciech Bonowicz

Adam Pluszka – tłumacz, redaktor, poeta, prozaik. Jest autorem książki Wte i wewte. Z tłumaczami o przekładach. Na spotkaniu w bibliotece opowie o Nowym Orleanie i swojej pracy nad tłumaczeniem książki Dziewięć twarzy Nowego Orleanu. W rozmowie ze Sławomirem Kuźnickim poruszy także temat tłumaczeń i pracy redaktora.

Sławomir Kuźnicki pracuje jako adiunkt w Instytucie Filologii Angielskiej Uniwersytetu Opolskiego, gdzie zajmuje się antyutopiami, feminizmami i kontekstami muzyki rockowej. W 2017 roku opublikował swoją monografię: „Margaret Atwood’s dystopian fictions. Fire is beaing eaten” (Cambridge 2017).

[źródło: nota wydawnicza]