Wczytuję mapę...

Dziewczyny od Andersa – spotkanie z Agnieszką Lewandowską-Kąkol

Data i godzina wydarzenia
27/09/2017, godz. 17:00

Lokalizacja
Biblioteka Główna - Sala konferencyjna

Kategoria
Spotkanie

Dziewczyny od Andersa – spotkanie z Agnieszką Lewandowską-Kąkol

Dziewczyny od Andersa – spotkanie z Agnieszką Lewandowską-Kąkol

27 września 2017 (środa)
godz. 17.00
Sala Konferencyjna MBP
ul. Minorytów 4

prowadzenie: Joanna Raźniewska
wstęp wolny

 

Agnieszka Lewandowska-Kąkol – Dziewczyny od Andersa

Agnieszka Lewandowska-Kąkol opowiada historię pierwszych ochotniczek wcielonych do Pomocniczej Służby Kobiet, które wspierały polskich żołnierzy pod Monte Cassino. Poznajemy codzienne troski i niepokoje kobiet, które wspierały i służyły pomocą lekarzom i żołnierzom. Widzimy ich bolączki i znoje, codzienne udręki oraz życie w ogniu walki. Odkrywamy ich losy wojenne aż po tułaczkę po świecie i próby zbudowania domów w różnych zakątkach świata, od Afryki po Australię czy Kanadę.

Kobiece spojrzenie na wojnę wcale nie czyni jej mniej potwornej, zaś nieludzkie czasy bywają opowiedziane z ciążeniem w stronę drobiazgów, gdyż z tych opowieści dowiadujemy się niezwykle wiele o głodzie, chłodzie, niedostatkach –  jednym słowem o warunkach jakie panowały na drodze Andersa.

Armii Andersa towarzyszyły niesamowite kobiety. Wyrwane ze swego dotychczasowego życia przez ślepy los dziejowej zawieruchy, w ekstremalnych warunkach wojennych te zwyczajne dziewczyny stawały się niezwykłe. Amazonki XX wieku, które walcząc z przeciwnościami losu, odkrywały swe nowe powołanie. Walczyły, choć nie to było ich marzeniem. Dzięki tej książce ich losy przestają być anonimowe i nabierają indywidualnego rysu, który uświadamia nam, jak ważne jest, by te wspomnienia nie zaginęły, by doczekały się swojej publikacji.
 – ANNA MARIA ANDERS

Agnieszka Lewandowska-Kąkol – muzykolog i dziennikarz. Przez piętnaście lat pracowała w redakcji muzycznej Polskiego Radia. Potem wybrała drogę „wolnego strzelca” i współpracowała m.in. z pismami: „Tygodnik Kulturalny”, „Poradnik Muzyczny”, „Twoja Muza”, „Przegląd Powszechny”. Pisze teksty o muzyce artystycznej, jej twórcach i wykonawcach, oraz reportaże i opowiadania.