Wczytuję mapę...

Dzieje człowieka piszącego – spotkanie z Kazimierzem Orłosiem

Data i godzina wydarzenia
07/10/2019, godz. 17:00

Lokalizacja
Biblioteka Główna - Galeria Zamostek

Kategoria
Spotkanie

Dzieje człowieka piszącego – spotkanie z Kazimierzem Orłosiem

Dzieje człowieka piszącego
Spotkanie z Kazimierzem Orłosiem
Prowadzenie: Bartosz Suwiński
7 października 2019 (poniedziałek), godz. 17:00
Galeria MBP ZAMOSTEK, ul. Minorytów 4

wstęp wolny

 

Dzieje człowieka piszącego to kontynuacja ciepło przyjętej sagi rodzinnej Dzieje dwóch rodzin, Mackiewiczów z Litwy i Orłosiów z Ukrainy. Autor wspomina swoje dzieciństwo i młodość w Warszawie, które – choć przypadły na lata stalinizmu – były dla niego czasem beztroskim i szczęśliwym. Z pasją przedstawia też wejście w dorosłość, pierwsze sympatie i miłości, niepokoje związane z karierą zawodową i odpowiedzialnością za rodzinę. Opisuje wreszcie opór inteligencji przeciwko władzy Polski Ludowej, a także osobistą, dramatyczną historię opozycyjności – wydanie powieści Cudowna melina o wszechwładzy partyjnych kacyków i konsekwencje tego twórczego wyboru.

Opowieść Kazimierza Orłosia to nie tylko autobiografia jednego z najlepszych pisarzy, ale również wnikliwy portret zmieniającej się Polski: powstania z wojennych zniszczeń, codzienności w czasach stalinizmu i komunizmu, a wreszcie kształtowania się ruchu oporu wobec władzy ludowej, który ostatecznie doprowadził do upadku systemu i narodzin wolności.

 


 

Kazimierz Orłoś – wybitny polski prozaik-realista, należący do tej samej generacji co np. Marek Nowakowski, autor powieści Cudowna melina wydanej niegdyś w Instytucie Literackim w Paryżu (za co pisarz został objęty w kraju kilkuletnim zakazem druku i innymi szykanami) oraz zbiorów opowiadań, publicysta. Wydał m.in. tom opowiadań Dziewczyna z ganku – świetnie ocenionych i uhonorowanych paroma prestiżowymi nagrodami, w tym: Nagrodą „Nowych Książek” (luty 2007), powieść Letnik z Mierzei (2008) oraz bestsellerową powieść Dom pod Lutnią.