Dusza metalu – wystawa Jarosława Michała Chyca

Dusza metalu – wystawa Jarosława Michała Chyca

Filia nr 17, ul. Skautów Op. 10 w Opolu

Ekspozycję można oglądać od 9.09.2015 do 20.11.2015

Zapraszamy na spotkanie z autorem wystawy 4 listopada 2015 roku o godzinie 16:30.

Jarosław Michał Chyc – członek Związku Polskich Artystów Plastyków Polska Sztuka Użytkowa w Opolu

Oto jak mówi o sobie i swojej twórczości:

Powiedzenie, że życie zaczyna się po 40-stce w moim przypadku jest bardzo prawdziwe. Swoje powołanie artystyczne odkryłem dosyć późno, bo właśnie jako czterdziestolatek. Zainspirowany działalnością plastyczną mojego ojca, postanowiłem spróbować swoich sił w tym temacie. Jestem samoukiem, dlatego moje prace trudno wpisać w pewne kanony. Moje rzeźby to połączenie kreatywności, przeżytych emocji i wielkiej pasji. Z nich rodzą się prace będące swoistym zapisem moich przeżyć, pewnego rodzaju pamiętnikiem. Poeci refleksje przelewają na papier, muzycy zapisują w nutach – ja buduję metafory z metalu. To ciężkie tworzywo do pracy, jednak z zawodu jestem mechanikiem, więc metal wydał mi się najlepszym materiałem, w jakim mógłbym się realizować. Rozpoczynałem, tworząc małe formy dekoracyjne czy użytkowe, z miedzi i mosiądzu. Robiłem je z myślą o moich najbliższych, wykorzystywałem jako prezenty dla nich. Następnie przyszedł czas na ekspresyjne rzeźby figuralne ze stali. Przedstawiały moje wyobrażenie walki Dobra ze Złem, Miłość i Prawdę, Ból i Fałsz. Moją działalność docenili Artyści Plastycy. Jestem członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków Polska Sztuka Użytkowa w Opolu. Posiadam ogromną chęć tworzenia także w innych materiałach. Chciałbym spróbować swoich sił w drewnie czy kamieniu, co by mi umożliwiło dalszy rozwój twórczy. Od jakiegoś czasu olbrzymią przyjemność sprawia mi malowanie obrazów, lecz to tylko kolejna pasja. Z metaloplastyką wiążę swoją przyszłość. Moja twórczość w naturalny sposób związała się z metaloplastyką. Dotychczasowa praca i umiejętności zawodowe które posiadam doskonale sprawdzają się w tej dziedzinie sztuki. Swoje prace wykonuję z metalu stosując techniki kowalskie, ślusarskie i spawalnicze. Szlifierki, spawarki czy pilniki to moje podstawowe narzędzia. Z materiałem też nie ma problemów – wszystko co wykorzystuję to złom któremu mam nadzieję nadaję bardziej przystępną formę.

– Jarosław Michał Chyc

Więcej informacji o autorze i jego pracach na stronie www.jarekchyc.pl

Miejska Biblioteka Publiczna jest finansowana z budżetu Miasta Opola.