Wczytuję mapę...

Dni Opola w MBP (19-20 maja)

Data i godzina wydarzenia
19/05/2023, godz. 00:00 - 20/05/2023

Lokalizacja
brak lokacji

Kategoria
Dla dorosłych, Dla dzieci, Spotkanie, Wystawa

Dni Opola w MBP (19-20 maja)

DNI OPOLA 2023

PROGRAM WYDARZEŃ MIEJSKIEJ BIBLIOTEKI PUBLICZNEJ W OPOLU

 

 

19 maja (piątek)

 

 • 14:00 / Fotogaleria MBP, ul. Minorytów 4
  60×60 – wernisaż wystawy zdjęć Ryszarda Łabusa i Jerzego Stemplewskiego

 

Otwarcie wystawy będzie tłumaczone na Polski Język Migowy.

Wystawa fotograficzna 60×60 prezentuje prace, których autorami są Ryszard Łabus i Jerzy Stemplewski – wybitni opolscy fotograficy, którzy przez dziesięciolecia dokumentowali najważniejsze wydarzenia miasta Opola. Fotografie pochodzą z prywatnych archiwów autorów i ukazują czarno-białą historię Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu. Każdy z fotografów zaprezentuje 360 unikatowych zdjęć.

Ekspozycja trwa do 29.05.2023

 

 • 14:00-19:00 / plac przed MBP, ul. Minorytów 4
  Kiermasz książek używanych

 

 • 17:00 / plac Wolności
  Irena Jarocka o sobie – spotkanie autorskie z Mariolą Pryzwan

W wywiadach zebranych w formę książkową, jedna z najbardziej znanych polskich piosenkarek opowiada o swoim życiu prywatnym, zawodowym, o działalności charytatywnej i przemijaniu. Publikacja wzbogacona o wiele niepublikowanych jeszcze zdjęć artystki z jej domowego archiwum.

Mariola Pryzwan urodziła się w 1963 roku w Ostrowi Mazowieckiej. Jest nauczycielem-bibliotekarzem, publicystką, biografistką. Ze wspomnień złożyła biografie m.in. Anny German, Zbigniewa Cybulskiego, Haliny Poświatowskiej, Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej, Władysława Broniewskiego, Marii Dąbrowskiej, Marii Kownackiej, Anny Jantar; z wypowiedzi samych bohaterów książki: „Anna German o sobie” i „Cybulski o sobie”.

 

20 maja (sobota)

 

 • 11:00-16:00 / plac przed MBP, ul. Minorytów 4
  Kiermasz książek używanych

 

 • 12:00 / sala konferencyjna MBP, ul. Minorytów 4
  Frania w Amfiteatrze – spotkanie z Magdaleną Schatt-Skotak

 

Znacie to miejsce, gdzie można oglądać gwiazdy w pełnym świetle reflektorów, gdzie muzyka porywa ludzi do tańca i gdzie mieszkają najbardziej muzykalne lisy na świecie? „Frania w Amfiteatrze” to pełna przygód opowieść, w której muzyka łączy nie tylko pokolenia, ale także gatunki. Zajrzyjcie z Franią za kulisy Narodowego Centrum Polskiej Piosenki i dajcie się wciągnąć w fascynujące śledztwo.

Magdalena Schatt-Skotak – zabiegana mama Hani i Olusia. Kocha Opole, spacery po lesie i książki, zwłaszcza historie dla dzieci – nałogowo je czyta, pisze i opowiada do poduszki. Jest autorką doskonale przyjętej bajki dla dzieci pt. „Łysolka i długowłosy”.

 

12:00-15:00 / plac Kopernika
Działania dla dzieci i młodzieży

 

 • „Kosmiczna przygoda” – gra terenowa z zagadkami, rebusami i kodami QR na placu Kopernika i Wzgórzu Uniwersyteckim – dla dzieci i ich rodziców od 7 roku życia
 • „Stwórz swoją planetę!” – warsztaty plastyczne dla dzieci w wiek 7-12 lat, uczestnicy będą mieli okazję stworzyć swoją własną planetę lub zrobić jedną ze znanych planet
 • „Twoja ulubiona gwiazda” – konkurs plastyczny z nagrodami dla dzieci w wieku 7-12 lat, dowolna forma plastyczna
 • Graffiti ZIN – wspólne tworzenie muzycznych Zinów z okazji 60. Krajowego Festiwal Piosenki Polskiej w Opolu – dla osób 15+
 • Otwarte warsztaty muzyczne – pokazowe zajęcia „Jak z bajki dla najmłodszych”, instrumentacja hitów z opolskich festiwali za pomocą instrumentów perkusyjnych i bum-bum rurek, na koniec – integracyjny taniec na całym placu Kopernika „Belgijka”
 • Warsztaty żonglerki – dla dzieci i dorosłych
 • Pokaz tańca artystycznego w wykonaniu grupy Mantikora
 • Kiermasz książki na placu Kopernika