Wczytuję mapę...

DNI OPOLA MBP: 60×60. Wystawa zdjęć Ryszarda Łabusa i Jerzego Stemplewskiego

Data i godzina wydarzenia
19/05/2023, godz. 14:00 - 29/05/2023

Lokalizacja
Biblioteka Główna - Fotogaleria

Kategoria
Wystawa

Dostępność

Język migowy PJM

Wydarzenie tłumaczone na Polski Język Migowy.

Dostosowane dla wózków inwalidzkich

Wydarzenie dostosowane do osób poruszających się na wózku inwalidzkim.

DNI OPOLA MBP: 60x60. Wystawa zdjęć Ryszarda Łabusa i Jerzego Stemplewskiego

DNI OPOLA MBP
60×60. Wystawa zdjęć Ryszarda Łabusa i Jerzego Stemplewskiego
Wernisaż 19 maja 2023 • 14:00
Fotogaleria MBP, ul. Minorytów 4

Otwarcie wystawy będzie tłumaczone na Polski Język Migowy

Ekspozycja dostępna do 29 maja

Miejska Biblioteka Publiczna w Opolu zaprasza na wystawę fotografii Ryszarda Łabusa i Jerzego Stemplewskiego, pt. 60×60. Autorzy prac przez dziesięciolecia fotografowali najważniejsze wydarzenia miasta Opola. Zdjęcia wybrane z ich prywatnych archiwów ukazują czarno-białą historię Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu. Każdy z autorów zaprezentuje 360 fotografii.

Ryszard Łabus (ur. 1947) – fotograf, operator kamery w opolskim Oddziale Polskiego Radia i Telewizji, nawet kiedy kończył swoją pracę, nie rozstawał się z aparatem fotograficznym. Wieloletni fotograf Towarzystwa Przyjaciół Opola. Autor zdjęć z Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu w latach 1973-1986. Obszerny zbiór jego festiwalowych fotografii znajduje się w Muzeum Polskiej Piosenki
w Opolu. Operator i autor zdjęć w filmach dokumentalnych, m.in. Święta Góra Janiny Hajduk-Nijakowskiej czy Niemcy Dariusza Króla.

Jerzy Stemplewski (ur. 1945) – fotoreporter „Trybuny Opolskiej”, początkowo w dziale sportowym. Współpracował również z „Gościem Niedzielnym”, „Super Ekspressem”, „Schlesische Wochenblatt”. Wiedzę o fotografii zdobywał w praktyce oraz w New York Instutute of Photography, w trybie korespondencyjnym. Niestety z propozycji pracy w amerykańskim „Newsweeku”, która była tego efektem, nie mógł skorzystać z przyczyn politycznych. Dokumentował wydarzenia regionalne: powódź 1997 roku i obronę województwa opolskiego, jak również pierwszą transplantację w Centrum Chirurgii Serca w Krakowie. Część jego dorobku znalazła się w zasobach Archiwum Państwowego w Opolu.