Wczytuję mapę...

DNI OPOLA 2021 w MBP

Data i godzina wydarzenia
21/06/2021, godz. 00:00 - 26/06/2021

Lokalizacja
brak lokacji

Kategoria
Dla dorosłych, Dla dzieci, Spotkanie

DNI OPOLA 2021 w MBP

DNI OPOLA

21-26.06.2021


 

  • 21 czerwca 2021 | 18:00, plac przed MBP | Facebook MBP

 Bezpowrotne – spotkanie z Joanną Matlachowską-Palą
Prowadzenie: Bartosz Suwiński

 

Poezja Joanny Matlachowskiej-Pali jest dyskretna, operuje ściszonym głosem, zwykle powściągliwa wobec hałasu wychodzi z milczenia, wraca do ciszy. To świat zwyczajnych konieczności, przyziemnych ostateczności – dotkliwie nieodzowny, bliski, bo każdy z nas składa się na jego obecność.

 

Joanna Matlachowska-Pala (ur. w Warszawie) – poetka, z zawodu lekarka. Założycielka pierwszego Hospicjum Domowego „Caritas” w Opolu, później współtwórczyni i dyrektor ds. medycznych Oddziału Opieki Paliatywnej Stowarzyszenia Hospicjum Opolskie. Mieszka i pracuje w Opolu. Dwukrotna laureatka Konkursu Poetyckiego im. Romana Brandstaettera (1989, 1990), laureatka Konkursu Poetyckiego „O ludzką twarz człowieka” (1999). Nagrodzona m.in. I nagrodą w konkursie Unii Polskich Pisarzy Lekarzy na krótką formę prozatorską (1996), I nagrodą w Konkursie Poetycko-Prozatorskim „Puls słowa” (2018) oraz II nagrodą w Konkursie Poetyckim „Dać świadectwo” (2011). Wyróżniona m.in. w: Konkursie Poetyckim o nagrodę K.K. Baczyńskiego (1993) i Konkursie Poezji Chrześcijańskiej (2015). Wiersze publikowała m.in. w: „Almanachu UPPL Spectrum”, „Gościu Niedzielnym”, „Indeksie”, „Magazynie Literackim”, „Panaceum”, „Przewodniku Katolickim”, „Słowie”, „Stronach” i „W Drodze”. Wydała tomy poetyckie: Most dla motyla (1995), Biało-błękitne (2000), Telegram eklezjasty (2011), A wróble już to wiedzą (2015) i Bezpowrotne (2021).

Link do wydarzenia na Facebooku MBP: https://fb.me/e/1l7MuvMee


  • 22 czerwca 2021 | 20:00 Facebook MBP

Buen Camino czyli szczęśliwej drogi. Doświadczenie pielgrzymiego szlaku w Hiszpanii

Spotkanie z Justyną Kloc i Agnieszką Zientarską

Dwie podróżniczki, dwie perspektywy, dwie świadomości połączone przez jedno doświadczenie – Camino de Santiago (Droga św. Jakuba). Podczas spotkania usłyszymy wiele anegdot na temat pielgrzymiego szlaku w Hiszpanii. Dowiemy się na czym polega fenomen tej hiszpańskiej drogi, która wzywa ludzi z całego świata po to, żeby iść…

Agnieszka Zientarska – opolanka, polonistka, filozofka, teatrolożka i filmoznawczyni. Stypendystka Uniwersytetu w Poczdamie i National Kaohsiung Normal University na Tajwanie. Podróżniczka, zawsze gotowa do drogi. Uprawia filozofię chodzenia w odległych miejscach świata. Autorka publikacji edukacyjnych i podróżniczych. Zaangażowana w pracę z młodzieżą i rozwój sztuki. Zachłannie czyta książki i o nich rozmawia. Uczy w Opolskim Plastyczniaku, na Uniwersytecie Opolskim, prowadzi audycje o kulturze i literaturze w Radiu Opole.

Link do wydarzenia na Facebooku MBP: https://fb.me/e/10DScTOqI


  • 24 czerwca 2021 | 18:00, plac przed MBP

Słowem inspirowane
wystawa opolskich grafików i ilustratorów książek

Wystawa Słowem inspirowane prezentuje prace opolskich grafików oraz ilustratorów, które ukazały się w polskich wydawnictwach na przestrzeni kilkudziesięciu ostatnich lat. Wystawa jest kompilacją sztuk plastycznych i literatury. Zobaczymy prace takich artystów jak: Bolesław Polnar, Zygmunt Moryto, Leszek Ołdak, Zdzisław Chudy, Andrzej Sznejweis, Magdalena Hlawacz, Halina Fleger, Ewelina Kędzia, Patrycja Kostyra.


  • 26 czerwca 2021 | 9:00 – 15:00, plac przed MBP

Kiermasz książek


  • 12:00, sala spotkań MBP

Sobota z mamą, sobota z tatą – wydanie specjalne

„Opole kochamy jego historie w legendzie przedstawiamy”

Zapraszamy na wyjątkowe wydanie Soboty z mamą i tatą, podczas której odkryjemy sekret naszej opolskiej legendy w teatralnej formie. Znana i ceniona autorka książek dla dzieci Wanda Chotomska napisała specjalnie dla nas legendę, która dotyczy naszego miasta a my przedstawimy ją w bardzo ciekawej formie. Wykonamy również kreatywną zabawę plastyczną – Utopca z legendy.

Na spotkanie obowiązują zapisy w Wypożyczalni dla Dzieci.