Dni Opola 2018 w Miejskiej Bibliotece Publicznej

DNI OPOLA 2018 pod hasłem 100-LETNIA NIEPODLEGŁA

18 maja 2018 r. (piątek)

– godz. 10:00, Hol MBP

Linia narysowanej historii – otwarcie wystawy komiksów historycznych

– godz. 10:30, Galeria Zamostek MBP

Warsztaty dla młodzieży szkolnej, podczas których uczestnicy zapoznają się z procesami tworzenia komiksów i wykonają swoją własną planszę komiksową na ustalony temat.

– godz. 12:00-19:00, Mała Galeria MBP

W porcelanowym ogrodzie

Wystawa prezentująca ręcznie malowaną porcelanę z opolskim wzorem ludowym. Eksponaty udostępnione będą dzięki uprzejmości Cepelianki Opolskiej oraz Opolskich Dziouch. Wstęp wolny.

– godz. 12:00-19:00, Plac Wolności

Pokaz malowania porcelany

Podczas pokazu zaprezentowane zostaną techniki nanoszenia opolskiego wzoru ludowego na porcelanowe naczynia.

– godz. 16:00-19:00, Plac Wolności

Rycerski obóz średniowieczny – stanowisko czerpania papieru

Opolanie poznają metodę wytwarzania papieru znaną od średniowiecza. W specjalnie przygotowanym namiocie średniowieczni skrybowie zaprezentują uczestnikom proces wytwarzania papieru w sposób najbardziej tradycyjny – przy pomocy prasowalnicy i kadzielnicy.  Zwiedzający będą mogli samodzielnie wyczerpać własną kartkę papieru, zapisać ją gęsim piórem, opieczętować pieczęcią lakową a swój wyrób zabrać na pamiątkę.

godz. 16:00-19:00, Plac Wolności

Kiermasz książek

godz. 18:00, Sala Konferencyjna MBP

Polskie ślady w Niemczech – spotkanie z dr Andrzejem Kałużą
Prowadzenie: Lucjan Dzumla, Dyrektor Generalny Domu Współpracy Polsko-Niemieckiej.

Dr Andrzej Kałuża z Niemieckiego Instytutu Spraw Polskich w Darmstadt jest jednym
z autorów ilustrowanego leksykonu o polskich śladach w Niemczech pt. Polnische Spuren in Deutschland Ein Lesebuchlexikon, któremu poświęcone będzie spotkanie.

19 maja 2018 r. (sobota)

– godz. 12:00, Sala Konferencyjna MBP

„Idziemy do ZOO” – koncert muzyki poważnej dla dzieci

Dzieci ze szkoły MiniPaganini zapraszają na muzyczną wycieczkę do ZOO, gdzie za pomocą dźwięków naśladować będą ulubione i najbardziej znane zwierzęta.

– godz. 12:00-15:00, Wypożyczalnia dla Dzieci-Pokój Bajek

„Jaki znak Twój? – Orzeł biały!” – Sobota z mamą i tatą

Najmłodsi czytelnicy wysłuchają opowieści o historii Polski, a następnie w ramach zajęć plastycznych zrobią m.in. herb, flagę, kotyliony.

– godz. 12:00-17:00, plac przed MBP

Pokaz malowania porcelany

– godz. 14:00-17:00, Sala Konferencyjna MBP

Rodzinna strefa gier planszowych

Uczestnicy będą mieli okazję zagrać w wiele ciekawych gier historycznych np. Mali Powstańcy, Piast, Znaj Znak, Pan tu nie stał, Kolejka. W wyjaśnianiu instrukcji do gier pomocą służyć będzie obsługa.

– godz. 14:00, Hol MBP

Zaprojektuj okładkę książki historycznej

Warsztaty recyklingu z udziałem opolskich artystów.

– godz. 12:00-17:00, plac przed MBP

Kiermasz książek