Wczytuję mapę...

Debata „Gender ideologie(s). Kobieta i mężczyzna – naturalnie inni, kulturowo nierówni?”

Data i godzina wydarzenia
01/03/2017, godz. 18:00

Lokalizacja
Filia nr 4

Kategoria
Spotkanie

Debata „Gender ideologie(s). Kobieta i mężczyzna - naturalnie inni, kulturowo nierówni?”

Debata „Gender ideologie(s). Kobieta i mężczyzna – naturalnie inni, kulturowo nierówni?”

Filia nr 4 MBP, ul. Książąt Opolskich 48–50

1 marca 2017 (środa), godz. 18:00

wstęp wolny

 

Filia nr 4 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Opolu wraz z Instytutem Socjologii Uniwersytetu Opolskiego i organizacją studencką Hello! Uni Opole zapraszają na drugie spotkanie z cyklu „Między kulturami”, podczas których znowu będziemy poruszać tematy ważne, aktualne i fundamentalne dla prób zrozumienia zmieniającego się na naszych oczach świata.

Debacie przyświecać będzie teza-pytanie: „Gender ideologie(s). Kobieta i mężczyzna – naturalnie inni, kulturowo nierówni?”

Być kobietą lub być mężczyzną nie zawsze i nie wszędzie znaczy to samo. Sprawy komplikuje fakt, że w ogóle można przekraczać te dwie kategorie. Chcemy zapytać, dlaczego chrześcijanki nie muszą nosić nikabu? Czy kobiety w Afganistanie czują się zniewolone? Czy kobiety w Polsce czują się zniewolone? Czy rzeczywiście jesteśmy tak bardzo wolni jak nam się wydaje? A może sytuacja w Afganistanie czy Turcji wcale tak bardzo nie odbiega od sytuacji w Polsce? Czy kobieta może wszystko… na co pozwoli jej mąż i czy jego honor to jej horror? Czy miłość służy czemuś jeszcze oprócz przetrwania naszego gatunku? Jak język robi krzywdę kobietom i mężczyznom? Jak zrozumienie uniwersalnych praw biologicznych warunkujących dymorfizm płciowy pomaga zaakceptować naturalną złożoność różnic pomiędzy płciami? Między innymi nad tymi kwestiami pochylimy się w kolejnym spotkaniu z cyklu Między kulturami w Miejskiej Bibliotece Publicznej. Wśród zaproszonych dyskutantów są:

Dr Anna Czerner – socjolożka

Dr Borys Cymbrowski – socjolog

Dr Katarzyna Molek-Kozakowska – filolożka

Mgr Elżbieta Pogoda – biolożka molekularna i ewolucyjna

Moderator: Marcin Deutschmann – socjolog

Oprócz tego w spotkaniu wezmą udział studenci i studentki z wielu krajów świata, którzy studiują Intercultural Communication na Uniwersytecie Opolskim – postaramy się przetłumaczyć wszystkie wypowiedzi. Zapraszamy osoby chcące wziąć udział w dwujęzycznej debacie – może pytanie postawione w tytule nie musi być retoryczne?