Czułość kreski. Wystawa ilustracji Ignacego Witza

Galeria MBP Zamostek, ul. Minorytów 4
Otwarcie wystawy będzie tłumaczone na Polski Język Migowy

Ekspozycja dostępna do 6 maja

Wystawa prac Ignacego Witza stworzona w oparciu o ilustracje jego autorstwa, wybrane z książek dla dzieci ze zbiorów Miejskiej Biblioteki Publicznej w Opolu oraz udostępnione przez warszawskie Muzeum Karykatury im. Eryka Lipińskiego.

Inicjatorem wydarzenia jest wnuk artysty – Michał Fogg.

Ignacy Witz jest dzisiaj niemal […] zapomniany – zauważył Piotr Rypson w monografii Witza wydanej przez Muzeum Karykatury w 2020 roku. Tymczasem zbyt często nie zdajemy sobie sprawy, że wielokrotnie w dzieciństwie czytaliśmy książki ilustrowane przez tego artystę, np. Słoń Trąbalski.

Witz urodził się w 1919 we Lwowie, tam ukończył w 1939 Państwowy Instytut Sztuk Pięknych. Był twórcą wszechstronnym – ilustratorem, rysownikiem, karykaturzystą i malarzem. Stale współpracował z czołowymi wydawnictwami dla dzieci, takimi jak: Nasza Księgarnia, Książka i Wiedza, Iskry. Znany był również jako autor tekstów o sztuce, publikowanych w „Życiu Warszawy” czy ujętych w formę książek. Uważał, że: plastyk jest, obok pisarza, najprawdziwszym twórcą książki. Ponadto podkreślał, że Ilustrator książek dla dzieci jest obowiązany pamiętać o tym, iż właśnie on staje się pierwszym zasadniczym pośrednikiem między dzieckiem a światem sztuki, światem malarstwa i grafiki.

[z przedmowy Ignacego Witza do publikacji Grafika w książkach Naszej Księgarni]

Zapowiedź wystawy w PJM (video)