Wczytuję mapę...

Córki Wawelu. Opowieść o jagiellońskich królewnach – spotkanie z Anną Brzezińską

Data i godzina wydarzenia
11/09/2018, godz. 18:00

Lokalizacja
Biblioteka Główna - Sala konferencyjna

Kategoria
Spotkanie

Córki Wawelu. Opowieść o jagiellońskich królewnach – spotkanie z Anną Brzezińską

Córki Wawelu. Opowieść o jagiellońskich królewnach
Spotkanie z Anną Brzezińską
Prowadzenie: prof. Anna Pobóg-Lenartowicz
11 września 2018 (wtorek), godz. 18:00
Sala Konferencyjna MBP, ul. Minorytów 4

 

Wstęp wolny

 

„Świetne, drobiazgowe studium o życiu kobiet w czasach ostatnich Jagiellonów, któremu w dodatku nie brakuje walorów literackich”.

                                                                                                                                                           – Karolina Puchalska

„Czegoś takiego jeszcze nie było. Opowieść o renesansowej Polsce, Wawelu i jagiellońskich królewnach – z kobiecego punktu widzenia. A kobiety widzą więcej, bo widzą i kuchnię, i sypialnię, i skarbiec, i stajnię. Słyszą szepty w kuluarach, wyczuwają pismo nosem. To wszystko jest w tej książce, przeczytałem z zapartym tchem”.

                                                                                                                                                             –  Wojciech Orliński

Córki Wawelu to przełomowa powieść, w której autorka, wykorzystując swoje uniwersyteckie wykształcenie i niesamowity zmysł fabularny, ukazuje historię pisaną ręką kobiet. Dobrze nam znany ze szkolnych lekcji dwór Zygmunta I Starego zyskuje zupełnie nowe oblicze, kiedy opowiedziany zostaje tragicznymi losami jagiellońskich córek. Rzetelnie przygotowana powieść dopracowana jest w najmniejszym szczególe, dzięki czemu staje na równi z podręcznikami historii. Porywająca fabuła i plastyczne opisy zachwycą każdego wymagającego czytelnika. Córki Wawelu to wielowarstwowe studium kobiety, a zarazem książka ukazująca prawdziwe oblicze historii.

Anna Brzezińska – urodzona w Opolu, pisarka fantastyki, feministka, współwłaścicielka wydawnictwa Runa. Studiowała historię na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim i mediewistykę w Central European University w Budapeszcie. Twórczość pisarki stanowi idealne zaprzeczenie podziału na fantastykę kobiecą i męską – nie komentuje aktualnych wydarzeń czy polityki, w swoich książkach często ukazuje role kobiet w brutalnej rzeczywistości rządzonej przez mężczyzn. Wielokrotnie nagradzana, znana z takich cyklów powieściowych jak cykl o Babuni Jagódce czy Saga o zbóju Twardokęsku. Najnowsza powieść pisarki – Woda na sicie. Apokryf czarownicy – będzie miała premierę 5 września.