cel podróży: nieznany

Dla wszystkich

cel podróży: nieznany

Filia MBP nr 4, ul. Książąt Opolskich 48-50

Akcja trwa od 12 grudnia 2016 roku.

Dla wszystkich, którzy lubią niespodzianki, ryzyko, chcą zdać się na ślepy los. Dla niezdecydowanych i tych, którzy lubią zadawać bibliotekarzom sakramentalne pytanie „Co mi dzisiaj pan poleci?”.

Każdy czytelnik będzie mógł wypożyczyć tajemniczą paczkę z dwiema książkami, których tytuły, autorów i okładki pozna dopiero po rozpakowaniu z szarego papieru przewiązanego jutowym sznurkiem. W środku znajdzie dwie książki, tworzące zestaw spójny tematycznie, na przykład ciekawy reportaż o ginących plemionach indiańskich i nawiązującą do niego powieść; będzie mógł porównać trzynastowieczną relację Marco Polo z wyprawy do Azji ze współczesnym przewodnikiem po Jedwabnym Szlaku; trafi na książkę o chińskiej prowincji i powieść zapomnianej noblistki o chińskim dworze cesarskim. Czasem natknie się na połączenie zupełnie zaskakujące, ale na pewno nieprzypadkowe.

Biblioteka chce nawiązać do swojej pierwotnej i podstawowej funkcji – chce być miejscem, w którym czytelnik odkrywa nowe światy, pozwala sobie czasem się zaskoczyć i olśnić, a czasem rozczarować. Przy okazji chce dać drugie życie książkom zapomnianym lub z jakichś powodów pominiętym w czytelniczej świadomości, przypomnieć dawno nieczytanych, ale wartościowych autorów.

Zaufaj bibliotekarzowi i weź do domu książkę w ciemno. Spróbuj – może spędzisz niezapomniany wieczór.

Otwórz dopiero w domu!