Brzydko tną twoje noże? – spotkanie z Jakubem Kornhauserem

17 maja 2022 | 18:00

sala spotkań MBP, ul. Minorytów 4

prowadzenie: Bartosz Suwiński

Jakub Kornhauser, autor Drożdżowni, za którą otrzymał Nagrodę im. Wisławy Szymborskiej, tworzy teksty zakorzenione w konkretnej przestrzeni, na poły realne i hipnotyczne. W tomie Brzydko tną twoje noże? poeta ukazuje hybrydyczny świat, gdzie pęknięty język powołuje do życia oryginalną przestrzeń komunikacyjną. Reklamowe socjolekty, w których odnajdziemy wadliwie funkcjonujące kolokacje połączone z błędami gramatycznymi, podają w wątpliwość pierwotnie zakładaną celowość komunikatu. Poeta dzięki swojej niezawodnej językowej intuicji, w awangardowy sposób mierzy się z zawłaszczoną przez kapitalizm mową, z drugiej strony w tym słowotwórczym nieporządku przekazuje namiastkę satysfakcji.

Jakub Kornhauser – poeta, eseista, tłumacz, redaktor, krytyk literacki i literaturoznawca, nauczyciel akademicki Uniwersytetu Jagiellońskiego, doktor nauk humanistycznych w zakresie literaturoznawstwa. Pracuje jako adiunkt w Instytucie Filologii Romańskiej UJ oraz w Ośrodku Badań nad Awangardą przy Wydziale Polonistyki UJ, którego jest współzałożycielem. Współpracuje z Centrum Badań Przekładoznawczych UJ (warsztat przekładu literatury eksperymentalnej; indywidualne projekty przekładowe) i Instytutem Filologii Polskiej UAM (Creative Writing Lab). Zajmuje się między innymi teorią i historią XX-wiecznych ruchów awangardowych, literaturą eksperymentalną, poezją współczesną, kulturą Europy Środkowej i krajów romańskich. Tłumacz z języków francuskiego, rumuńskiego i serbskiego, sporadycznie angielskiego i niemieckiego.