Blizny światła – wystawa Łukasza Kolmana

Blizny światła – wystawa Łukasza Kolmana

6 marca 2017 (poniedziałek), godz. 18:00

Galeria MBP ZAMOSTEK, ul. Minorytów 4

Wystawę można oglądać do 1 kwietnia 2017 roku.

Łukasz Kolman urodził się w 1978 roku. Ukończył Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych im. Jacka Malczewskiego w Częstochowie. Jest absolwentem Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie na Wydziale Wychowania Artystycznego. Dyplom z wyróżnieniem uzyskał w pracowni malarstwa prof. Leona Macieja. Należy do artystów zrzeszonych na stronie internetowej ARTlock.pl. Zajmuje się malarstwem, rysunkiem, grafiką oraz sztuką komiksu.

Łukasz Kolman mówi następująco o swoich pracach: „Moją główną inspiracją jest sztuka ikony, ale obrazów nie tworzę wedle obowiązujących od wieków wzorców ikonograficznych, ulegam raczej wpływowi różnorodnych przedstawień o charakterze mistagogicznym. Szczególnie istotne jest dla mnie ukierunkowanie sposobu malowania, które ostatecznie ma prowadzić od ciemności ku światłu. Interesuje mnie aspekt metafizyczny czy też magiczny, znamionujący twórczość prymitywną (np. z obszaru starożytnego Egiptu lub Czarnej Afryki). W moim pojęciu malarstwo stanowi pomost, przejście ze sfery widzialnej do niewidzialnej. Zależy mi, aby obrazy uobecniały boskie spojrzenie: nieskończone, bez dna, umiejscowione na granicy świata i zaświatów, chaosu i kosmosu, śmierci i miłości. Pragnę malować Boga wpatrującego się w drugi brzeg rzeki, w rzeczywistość nieznaną nikomu z żyjących – Boga z bliznami światła na twarzy.”

„Twórczość plastyczna Łukasza Kolmana należy według mnie do najbardziej osobliwych zjawisk polskiej sztuki współczesnej. Imponuje mi wytrwałość Łukasza Kolmana, jego wierność obranemu przed wielu laty celowi oraz wyrazistość, ale przede wszystkim jego kunszt, wprawność ręki, umiejętność autentycznego ożywienia tematu pasyjnego, jakże często podejmowanego w przeszłości, a przez to niełatwego do opracowania na nowo.”

– Bartosz Małczyński (Akademia im. Jana Długosza w Częstochowie)