Bliski wschód nie jest czarno-biały – wystawa Leszka Szczasnego

Filia nr 4, Galeria RONDO

ul. Książąt Opolskich 48-50

Wystawę można oglądać od 18 listopada do 18 grudnia 2015

LESZEK SZCZASNY jest raciborzaninem (ur. 1975), z wykształcenia politologiem i filozofem (UJ), a z zamiłowania społecznikiem, fotografem i przede wszystkim niezależnym globtroterem. Ma mnóstwo energii, zmysł obserwacji i swoje zdanie. Ponieważ podróżuje naprawdę za grosze, jest żywym dowodem na to, że „chcieć to móc”. Dociera w głąb danej kultury, często podważając związane z nią stereotypy. W 2010 roku wydał książkę „Świat na wyciągnięcie ręki”, której niepodrabialna, esencjonalna narracja stara się wyznaczać nowy styl podróżniczego reportażu. Pisze kolejną pt. „Afrykański rytm”. Więcej o jego aktywnościach na: www.leszekszczasny.pl

Uważam, że aby doświadczyć autentycznego podróżowania i przywieźć niebanalny materiał, nie trzeba od razu jechać na drugi koniec świata. Bliski Wschód zacząłem penetrować w 2007 roku, oczywiście autostopem, co dodawało tym penetracjom wyjątkowego smaku. W wystawie tej celowo rezygnuję z używania koloru. Nastawiam się też na jakość, a nie na ilość. Zagadkowością i poetyckim ujęciem próbuję zachęcić do odkrywania Orientu na własną rękę. Owszem, dziś niektóre zakątki Orientu wrą, ale Bliski Wschód to obszar stosunkowo duży, więc uważam, że nadal jest to możliwe (zwróćmy uwagę np. na bezpieczny i malowniczy Oman). Prezentowane fotografie są rezultatem dwóch miesięcznych eskapad – tureckiej i syryjskiej z 2008 roku.