Wczytuję mapę...

Blask – spotkanie z Eustachym Rylskim

Data i godzina wydarzenia
20/11/2018, godz. 18:00

Lokalizacja
Biblioteka Główna - Sala konferencyjna

Kategoria
Spotkanie

Blask – spotkanie z Eustachym Rylskim

16. Opolska Jesień Literacka

Blask – spotkanie z Eustachym Rylskim
Prowadzenie: Bartosz Suwiński
20 listopada (wtorek), godz. 18:00
Sala Konferencyjna  MBP, ul. Minorytów 4

Wstęp wolny

Pierwsza od pięciu lat powieść mistrza prozy.
Główny bohater, Gaponia, jest zausznikiem dyktatora rządzącego upadłym państwem. Choć cyniczny, nie jest idealnym funkcjonariuszem reżimu – ma wątpliwości, myśli samodzielnie, zadaje pytania, upomina się o ofiary przemocy. W końcu zostaje odsunięty od wpływów i osiada nad Bugiem, gdzie angażuje się w namiętny, choć w istocie zimno wykalkulowany związek z młodą prostytutką. Tymczasem kraj staje się „przestrzenią gwałtu, przemocy, brutalności”.

Opowieść o władzy, manipulacji, małości człowieka w skrajnych okolicznościach, ale też o odradzaniu się, o tęsknocie za tytułowym blaskiem w świecie zdegenerowanym, brudnym, źle urządzonym.

 

 

Eustachy Rylski – mistrz subtelnej frazy o poetyckim zacięciu, autor wielkich fabuł, wciągających jak rojsty, ale i też sensualnych opowiadań o efemerycznej aurze, które – jak w wypadku Dziewczynki z hotelu Excelsior – zostają sfilmowane i przeniesione na duży ekran. Erudycja idzie u niego w parze z wysoką kulturą osobistą, tajemnicza aparycja z intelektualnym szwungiem. Realizuje się z powodzeniem również jako dramaturg i scenarzysta. To on stoi za powstaniem „Twojego Stylu”. Postać niezwykła, dzięki której bicepsy polszczyzny stale rosną.