Biografia człowieka. O roli przypadku i ludzkim losie rozmawiają Jan Kieniewicz i ks. Stanisław Rabiej

19/09/2023, godz. 18:00

Pętla indukcyjna

Wydarzenie odbywa się z wykorzystaniem pętli indukcyjnej do transmisji sygnału audio.

Dostosowane dla wózków inwalidzkich

Wydarzenie dostosowane do osób poruszających się na wózku inwalidzkim.

19 września 2023 | 18:00
sala konferencyjna MBP, ul. Minorytów 4

Prowadzenie: Agata Zalewska

Inspirująca, intymna, mądra, szczera i głęboko humanistyczna książka, w której czytelnik znajdzie nie tylko biograficzne fakty i egzystencjalne refleksje na temat człowieczych losów historyka i teologa, lecz także oryginalne ujęcia przeplatających się ze sobą historii człowieka, cywilizacji i religii. […] W rozważaniach przewija się kategoria losu jako niezbędna w tej biografii, a także przypadku. W efekcie otrzymujemy nie tylko niezwykle interesujące narracje autobiograficzne, lecz także elementy historii instytucji i świetną lekcję kultury akademickiej.

Z recenzji prof. dr hab. Ewy Domańskiej

Jan Kieniewicz – historyk, profesor na Wydziale „Artes Liberales” Uniwersytetu Warszawskiego, badacz dziejów nowożytnych i historii cywilizacji, autor m.in. prac: Historia Indii (1980, 1985, 2003), Od ekspansji do dominacji. Próba teorii kolonializmu (1986), Wprowadzenie do historii cywilizacji Wschodu i Zachodu (2003), Wyraz na ustach zapomniany. Polskich inteligentów zmagania z ojczyzną (2012). Uhonorowany odnowieniem doktoratu przez Senat UW w 2018 roku. W latach 1990–1994 ambasador RP w Madrycie.

Stanisław Rabiej – duchowny rzymskokatolicki, profesor nauk teologicznych, specjalizuje się w antropologii teologicznej, teologii systematycznej i ekumenizmie. Od 1994 roku zatrudniony w Uniwersytecie Opolskim, w latach 2001–2005 profesor wizytujący na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Karola w Pradze, od 2014 roku profesor wizytujący na Wydziale „Artes Liberales” Uniwersytetu Warszawskiego. Autor m.in.: Chemins de réconciliation en Europe (2007-2010), Jedność Europy a podział chrześcijaństwa (1950-2000) (2000), Europa – locus theologicus. W kierunku teologii Europy (2023).

Agata Zalewska – dr hab., adiunkt na Uniwersytecie Warszawskim, historyk literatury, literaturoznawca, obecnie związana z Wydziałem „Artes Liberales”. Zajmuje się problematyką literatury i kultury 2 połowy XIX wieku i XX wieku oraz relacjami międzykulturowymi uobecnionymi w różnych tekstach kultury artystycznej.