Wczytuję mapę...

Berlińskie widoki – spotkanie z Markiem Zagańczykiem i Tomaszem Różyckim

Data i godzina wydarzenia
04/11/2020, godz. 18:00

Lokalizacja
Biblioteka Główna - Sala konferencyjna

Kategoria
Spotkanie

Berlińskie widoki – spotkanie z Markiem Zagańczykiem i Tomaszem Różyckim

4 XI | 18:00 | Sala spotkań MBP | Facebook MBP

Berlińskie widoki
Spotkanie z Markiem Zagańczykiem i Tomaszem Różyckim


W Berlinie, przynajmniej dla mnie, ważni są inni, wędruję więc, szukając ulotnych cieni, wydeptuję szlak, licząc, że w końcu odnajdę dawny kształt miasta, choćby jego zarys, i wpiszę w niego kilka bliskich mi postaci, mocniej uchwycę ich obecność. Za dużo w tym mieście ścieżek, za dużo tropów, ulice zmieniają się w biblioteki wypełnione podziwianymi książkami. Czytane strony prowadzą do miejsc o odmiennym dziś wyglądzie, linie papilarne literatury i życia nie nakładają się na siebie. Mogę więc jedynie w wyobraźni tworzyć własny Berlin, być kartografem imaginacyjnych przestrzeni. Kreślę w nich kilka miejsc znanych z literatury i kładę na nich jak kalkę obrazy uchwycone podczas spacerów. W Tiergartenie poza Gombrowiczem towarzyszą mi rosyjscy emigranci, Effi Briest i bohaterowie Roberta Walsera.

Marek Zagańczyk, Berlińskie widoki

 

Marek Zagańczyk – ur. 1967. W „Zeszytach Literackich” przez 26 lat, zastępca redaktor naczelnej w latach 2010-2018. Kurator archiwum i spuścizny Pawła Hertza. Autor tomów szkiców Krajobrazy i portretyDroga do SienyCyprysy i topole a ostatnio Berlińskie widoki (Austeria, 2019).

Tomasz Różycki – poeta, eseista, tłumacz z języka francuskiego. Urodził się 29 maja 1970 w Opolu. Jest absolwentem romanistyki na Uniwersytecie Jagiellońskim, mieszka w Opolu.  Prowadzi zajęcia z literatury francuskiej – w Nauczycielskim Kolegium Języków obcych w Opolu i na Uniwersytecie Opolskim – oraz warsztaty creative writing. Laureat nagrody Kościelskich w roku 2004 za poemat „Dwanaście stacji”, który był też nominowany do Nagrody Literackiej Nike 2005. W 2007 roku Różycki był ponownie nominowany do Nike, za tom „Kolonie”, który dostał się do finałowej siódemki.


Na wszystkie spotkania 18 Opolskiej Jesieni Literackiej obowiązują zapisy, które będą przyjmowane od poniedziałku do piątku w godz. 9:00 – 15:00, pod nr tel.: 77 454 80 30. Liczba miejsc jest ograniczona. Jednocześnie informujemy, że spotkania będą transmitowane na Facebooku Miejskiej Biblioteki Publicznej w Opolu (facebook.com/mbpopole).

PARTNER