Animalium. Inspirowane twórczością Wilhelma Kuhnerta – wystawa prac Haliny Fleger

25/10/2023, godz. 14:00 - 04/11/2023

Biblioteka Główna - Fotogaleria

Dostosowane dla wózków inwalidzkich

Wydarzenie dostosowane do osób poruszających się na wózku inwalidzkim.

Wernisaż 25.10.2023 | 14:00
Fotogaleria MBP, ul. Minorytów 4

Ekspozycja dostępna do 4 listopada 2023

Animalium to cykl ilustracji, inspirowanych twórczością Wilhelma Kuhnerta, które powstały z połączenia dwóch aktywności – wnikliwego studium rysunkowego, opartego o obserwację fauny w opolskim ZOO oraz przyjęcia lokalnej perspektywy, związanej z zainteresowaniem twórczością Kuhnerta – artysty urodzonego w Opolu w 1865 roku. Dzieła tego malarza, rysownika i ilustratora, wysoko cenione na światowych aukcjach sztuki są jednocześnie mało znane współczesnym odbiorcom, również w Opolu. Jego prace plastyczne obrazujące życie egzotycznych zwierząt, zwłaszcza w Afryce i Azji, stały się dla Haliny Fleger impulsem do zajęcia się tematyką animalistyczną z wykorzystaniem klasycznych technik rysunkowych. W wyniku poszukiwań środków twórczych, które oddałyby „duszę” danego zwierzęcia, powstały antropomorfizacje i symbole ujęte w formę kolaży. Ilustracje skoncentrowane tematycznie wokół 12 gatunków zwierząt tworzą kompozycję wystawienniczą w układzie kalendarzowym, w którym wyznacznikiem kolejności jest nastrój danej pracy.

Halina Fleger – artysta plastyk związana z Opolem. Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, Wydział Grafiki w Katowicach. Na macierzystej uczelni w 2005 roku obroniła również doktorat. Twórczyni z wieloletnim doświadczeniem, przez ponad dwie dekady związana z Teatrem im. J. Kochanowskiego w Opolu. Jest autorką wydawnictw teatralnych, kostiumów i scenografii do spektakli. Zajmuje się kolażem, rysunkiem, plakatem autorskim. Obecnie pracuje w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Opolu, sprawując merytoryczną opiekę nad ekspozycjami w tamtejszej Galerii „Zamostek” oraz Fotogalerii. Autorka oprawy plastycznej kolejnych edycji Opolskiej Jesieni Literackiej i Śląskiego Festiwalu im. Ludwiga van Beethovena w Głogówku. Uczestniczka wystaw zbiorowych i indywidualnych, wielokrotnie nagradzana i wyróżniana.

Wystawa „Animalium. Inspirowane twórczością Wilhelma Kuhnerta” w Fotogalerii MBP powstała dzięki stypendium Marszałka Województwa Opolskiego „Marszałkowskie Talenty” i jest współfinansowana ze środków Województwa Opolskiego.