Wczytuję mapę...

Andrej Chadanowicz – spotkanie

Data i godzina wydarzenia
16/05/2017, godz. 11:00

Lokalizacja
Biblioteka Główna - Sala konferencyjna

Kategoria
Spotkanie

Andrej Chadanowicz - spotkanie

Spotkanie z Andrejem Chadanowiczem 

16 maja 2017 (wtorek), godz. 11:00

Sala Konferencyjna MBP, ul. Minorytów 4

wstęp wolny

 

Andrej Chadanowicz urodził się w Mińsku w 1973 roku. Jest białoruskim poetą, tłumaczem, literaturoznawcą, krytykiem literackim. Z wykształcenia romanista. Od 1997 roku wykłada na uniwersytecie w Mińsku.

Od roku 2008 jest prezesem białoruskiego PEN-Clubu. Jako poeta debiutował w 2002 roku. Jego utwory tłumaczone są na angielski, czeski, hiszpański, litewski, niemiecki, słowacki, słoweński, rosyjski, ukraiński, włoski. Pierwszy tom wierszy Chadanowicza ukazał się nie w oryginale, ale w przekładzie ukraińskim – „Listy z-pid kowdry” („Listy spod kołdry”). Kolejne tomy miały już białoruskie premiery: „Staryja werszy” („Stare wiersze”, utwory z lat 1996-1999) i „Listy z-pad koudry” („Listy spod kołdry”, utwory z lat 1999-2003).

Pierwszy wybór jego utworów poetyckich wyszedł na Ukrainie, jednak w białoruskim oryginale: „From Belarus with Love”. Poza tym opublikował: „Sto li100y na tut.by” i „Berlibry” (tytuł jest grą słów łączącą nazwę Berlin z wyrażeniem vers libre).

Chadanowicz tłumaczy z angielskiego, francuskiego, ukraińskiego i polskiego. Przekładał m.in. poezje Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego, Czesława Miłosza, Wisławy Szymborskiej, Zbigniewa Herberta, Ryszarda Krynickiego. Przełożył „Zemstę” Aleksandra Fredry. Tłumaczy i śpiewa po białorusku piosenki Jacka Kaczmarskiego, Włodzimierza Wysockiego, Leonarda Cohena, Boba Dylana i innych.

W Polsce w 2006 roku ukazał się wybór jego wierszy po polsku („Święta Nowego Rocku”) w serii „Biblioteka Białoruska” w przekładach m.in. Leszka Engelkinga, Adama Pomorskiego i Bohdana Zadury.

W roku 2012 został laureatem Nagrody im. Zbigniewa Dominiaka, przyznawaną za przekłady poezji polskiej na języki słowiańskie. W 2015 roku otrzymał nagrodę polskiego PEN Clubu oraz srebrny medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis.