„All you need is love. Sceny z życia popkultury” – spotkanie z Jerzym Jarniewiczem

19/01/2017, godz. 17:30

„All you need is love. Sceny z życia popkultury” - spotkanie z Jerzym Jarniewiczem

Spotkanie z Jerzym Jarniewiczem i prezentacja książki „All you need is love. Sceny z życia popkultury”

Prowadzenie: Jacek Gutorow

19 stycznia 2017 (czwartek), godz. 17.30

Sala Konferencyjna MBP, ul. Minorytów 4

JERZY JARNIEWICZ – poeta, tłumacz, krytyk literacki, profesor Uniwersytetu Łódzkiego. Wchodzi w skład kolegium redakcyjnego „Literatury na świecie”, a także „Tygla Kultury”, współpracuje również z brytyjskimi periodykami literackimi „Areté” i „Poetry Review”. Członek Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. Debiut prasowy Jarniewicza miał miejsce w roku 1974, zaś jego pierwsza książka – Korytarze wyszła w 1984. Autor został odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi oraz Brązowym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis (2006), a w roku 2008 był nominowany do Nagrody Literackiej Nike za książkę krytycznoliteracką Znaki firmowe. Szkice o współczesnej prozie amerykańskiej i kanadyjskiej.

All you need is love. Sceny z życia popkultury – książka wypełniającą lukę w kompletnym postrzeganiu przełomu lat 50. i 60. i zrozumieniu powstającego wówczas nowego paradygmatu kultury. Badacz przedstawiając kontrkulturowy zwrot lat 60. i rebelię młodej kultury, która postanowiła dać odpór odpychającemu światu, pogrążonemu w nietolerancji i w rozpleniającej się sile władzy-niemocy,  rysuje przed nami karnawał postaci zmieniających zastane normy i obyczaje. Opowieść Jarniewicza to historia marzeń, dla których siłą wyrazu pozostaje sztuka. Kolorowe lata 60. sportretowane zostają pieczołowicie i dokładnie, z dbałością o każde społeczne wahnięcia czy przesunięcia, z obyczajowym kolorytem, ze swadą i znawstwem. To książka o hippisach i beatnikach, którzy umiłowali własną wolność, a swoboda wyrażania własnej wrażliwości była dla nich niezbywalna wartością. O ludziach dla których własne życie było artystycznym powołaniem i zadaniem, a kreacja i wolność jedynymi sposobami bycia sobą – wobec siebie, na przekór skostniałym formom zastanego, ograniczającego swobody świata.