„ALFABETYCZNIE” – wystawa grafiki cyfrowej Katarzyny Mular

01/03/2024, godz. 19:00 - 13/03/2024

Biblioteka Główna - Fotogaleria

Dostosowane dla wózków inwalidzkich

Wydarzenie dostosowane do osób poruszających się na wózku inwalidzkim.

„ALFABETYCZNIE” – wystawa grafiki cyfrowej Katarzyny Mular

Wernisaż: 1 marca 2024 | 19:00
Fotogaleria MBP, ul. Minorytów 4

Wystawa do 13.03.2024

„ALFABETYCZNIE” to seria plakatów typograficznych na temat słów retro, czyli takich, których brzmienie zabiera nas w przeszłość i których coraz rzadziej używamy. Na wystawie zobaczymy ilustracyjne, eksperymentalne formy liternicze, którymi autorka interpretuje hasła takie jak: Ambaras, Bambaryła czy Chryja… Artystka zajmuje się projektowaniem graficznym, więc typografia jest jej bliska od lat, a doświadczenia projektowe chętnie przenosi na grunt działań nieużytkowych. Bogaty dorobek graficzny i świadomość trendów wizualnych pozwala jej eksplorować nowatorskie podejście do sztuki słowa. Prezentowana seria grafik cyfrowych to intensywna mieszanka środków formalnych (zarówno cyfrowych, jak i manualnych), energetyczne zestawienia kolorystyczne i ekscytacja różnorodnością form i struktur.

Kasia Mular – rocznik ’81, mieszka i pracuje w Opolu. Absolwentka Instytutu Sztuki Uniwersytetu Opolskiego (dyplom w Pracowni Multimediów w 2006 r.). Zajmuje się m.in. grafiką użytkową, a jej projekty promujące kulturę można często spotkać w przestrzeni miejskiej Opola i Poznania. Obecnie wykłada projektowanie graficzne na Wydziale Sztuki Uniwersytetu Opolskiego, często realizując ze studentkami i studentami oprawy graficzne ważnych wydarzeń w regionie. Autorka warsztatów kolażowych „Naklejki i pisaki” oraz współorganizatorka przeglądu ilustracji na WS UO „Ilustragan”. Zajmuje się także grafiką cyfrową, rysunkiem, malarstwem i kolażem. Eksperymenty graficzne i typografia to charakterystyczne motywy jej prac. Jej największą inspiracją i szczególnym obszarem zainteresowań są popularne zjawiska we współczesnej kulturze wizualnej.