Ałbena Grabowska – spotkanie autorskie

Prowadzenie: Dominika Suwińska

12 października 2016 (środa), godz. 17:00

Sala Konferencyjna MBP, ul. Minorytów 4

Ałbena Grabowska swoje wyjątkowe imię zawdzięcza bułgarskim korzeniom – oznacza kwitnącą jabłoń. Jej debiutancka powieść, „Tam, gdzie urodził się Orfeusz”, dotyczyła właśnie Bułgarii – jej smaków i potraw. Zawodowo jest lekarzem – specjalizuje się w neurologii. Posiada tytuł naukowy doktora nauk medycznych i jest związana z Zakładem Patofizjologii i Elektroencefalografii w Dziekanowie Leśnym. Pełni funkcję sekretarza Polskiego Towarzystwa Epileptologii. Czytelnikom znana jako autorka licznych publikacji z gatunku literatury dziecięcej („O małpce, która spadła z drzewa”, seria przygód Julka i Mai), a także powieści obyczajowych tworzonych przede wszystkim z myślą o kobietach („Coraz mniej olśnień”, „Lady M.”, „Lot nisko nad ziemią”, „Alicja w krainie czasów”, „Stulecie Winnych”). Książki Ałbeny Grabowskiej cieszą się ogromną popularnością, a każda z nich bije rekordy wypożyczeni w naszej bibliotece.

„Po pierwszych stronach trudno polubić Weronikę (przyp. bohaterka powieści „Lot nisko nad ziemią”): zahukaną, ale i wkradającą się w cudze życia przedszkolankę. Lenę: cyniczną stylistkę, która kupczy własnym ciałem. Małgorzatę, której ambicja wpędza jej męża naukowca w chorobę. Na forach internetowych czytelniczki piszą jednak, że gdy poznają motywy bohaterek, ich emocje wobec nich się zmieniają. Parafrazując znane powiedzenie: „Z kogo się śmiejecie? Z siebie!”, możemy zapytać: „Kogo zaczynamy rozumieć i lubić dzięki tym opowieściom?”. Odpowiedź to siła książek dr Ałbeny Grabowskiej. – Ja nie boję się pokazywać, że kobiety odczuwają złe uczucia: nawet niechęć do dzieci – mówi pisarka. – Nie boję się, że zostanę posądzona o to, że sama taka jestem. Chcę pisać o prawdziwych uczuciach, ale też nikogo nie chcę oceniać.”

[źródło: www.empik.com]