„Rysunkowe krotochwile” – wystawa prac Janusza Motylskiego

12/12/2023, godz. 14:00 - 05/01/2024

Biblioteka Główna - Fotogaleria

Dostosowane dla wózków inwalidzkich

Wydarzenie dostosowane do osób poruszających się na wózku inwalidzkim.

"Rysunkowe krotochwile" – wystawa prac Janusza Motylskiego

Rysunkowe krotochwile – wystawa prac Janusza Motylskiego
Wernisaż 12.12.2023 | 14:00
Fotogaleria MBP, ul. Minorytów 4

EKSPOZYCJA DOSTĘPNA DO 5 STYCZNIA 2024

Mimo, że krotochwile są zasadniczo utworami scenicznymi, to formy plastyczne także potrafią działać na wyobraźnię oraz dostarczać miłej i lekkiej rozrywki – zwłaszcza ich twórcom… Na tej wystawie „rysunkowe krotochwile” zostały zaprezentowane jako materiały tworzone od lat na potrzeby wydawnictw zajmujących się różnego rodzaju literaturą. Jest obecny nie tylko żart, ale i próby poważniejszego postrzegania świata. Zazwyczaj są to ilustracje lub luźne odniesienia tematyczne do konkretnych utworów. Zdarzają się jednak i wariacje autorskie na kwestie pomijane w oficjalnych zleceniach. Większość z nich to rysunki tuszem na papierze, czasem szkice, typowe rysunki „robocze”. Dla autora niekiedy może śmieszniejsze, a zapewne – ważniejsze… [od autora]

Janusz Motylski – absolwent Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach Filia w Cieszynie, dyplom z malarstwa w pracowni Alfreda Biedrawy w 1989 r. Absolwent Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu, dyplom z filozofii u ks. bpa prof. dra hab. Ignacego Deca. Członek ZPAP. Współzałożyciel Śląskiej grupy „Sześć”; uczestnik „Działań Twórczych – KORKONTOI”. Współzałożyciel i członek zarządu Stowarzyszenia Artystów Karkonoszy i Gór Izerskich „NOWY MŁYN” – Kolonia artystyczna, w Szklarskiej Porębie. Członek Śląskiej Grupy Twórczej „ADRA-art.” W zakresie jego zainteresowań twórczych znajduje się rysunek, malarstwo, grafika warsztatowa, grafika użytkowa, tkanina unikatowa, rzeźba i fotografia. Jego prace prezentowane były na licznych wystawach indywidualnych i zbiorowych w Polsce i poza jej granicami. Laureat Nagrody Marszałka Dolnośląskiego „Za Wybitne Osiągnięcia w Kulturze” oraz medalu „Zasłużony dla Diecezji Legnickiej” za działalność na rzecz kultury i sztuki.