Wczytuję mapę...

5. Opolski Festiwal Fotografii

Data i godzina wydarzenia
02/10/2015, godz. 17:00 - 31/10/2015

Lokalizacja
Biblioteka Główna - Sala konferencyjna

Kategoria
Dla wszystkich

5. Opolski Festiwal Fotografii

5. Opolski Festiwal Fotografii

2-31 października 2015

Na tegorocznym 5.OFFie będzie można zobaczyć 19 wystaw, uczestniczyć w 5 spotkaniach autorskich oraz poszerzyć swoją wiedzę i umiejętności na warsztatach fotograficznych.

W programie festiwalu znalazły się wystawy twórców pierwszoplanowych na scenie fotografii dokumentalnej i reportażowej. Jest weteran fotografii prasowej (w tym także wojennej) Krzysztof Miller. Zaprezentuje on wystawę, która jest próbą podsumowania kariery. Miller przez ostatnie trzy dekady fotografował w kraju i za granicą, sytuacje codzienne, czasem nawet zabawne i banalne scenki, aż po kluczowe zakręty historii toczącej się daleko od Polski. 

Podczas festiwalu zobaczymy także wystawę zbiorową pięciorga fotografów Kancelarii Prezydenta RP, którzy przez 5 lat fotografowali urzędowanie Bronisława Komorowskiego. Z przeszło miliona zdjęć, wybrano 45 kadrów, które ukazują bardzo nieoczywistą i ludzką stronę polityki. 

Są też w programie wystawy monograficzne znakomitych dokumentalistów, zauważonych i docenionych za granicą. Każdy z nich pracuje w swój unikalny sposób, odmiennie traktując samą fotografię dokumentalną. Jedni, by sprawdzić jak sprawy się faktycznie mają, drudzy, by zaciekawić, jeszcze inni, by zburzyć nasze przeczucia. 

Cykl „Paragwaj” Tomasza Wiecha w bardzo przewrotny sposób opowiada o naszej tożsamości narodowej (przy okazji także o znajomości obcych kultur, czy chociażby geografii). Anita Andrzejewska w serii „Niespiesznie” opowiada o życiu w Birmie i Laosie, u progu ważnych przemian społecznych. Jej kadry są tym literalnym zatrzymaniem czasu, możliwym dzięki fotografii, gdy od widza wymagamy momentu kontemplacji, zastanowienia, zwolnienia. Zdjęcia Jana Brykczyńskiego „Boiko” opowiadają o małej społeczności żyjącej zgodnie z tradycjami niemal na przekór upływowi czasu. Piotr Małecki przedstawia zaś polską subkulturę związaną ze sceną disco polo, burząc stereotypy i uprzedzenia widzów. 

Można wszystkie wystawy zamknąć w jednym tytule, proponowanym przez organizatora: „Źródła” i układać własne narracje, którędy, dlaczego, skąd itd. To co najważniejsze, to zbiór różnych postaw i sposobów opowiadania o współczesnym świecie, ciągle w obrębie fotografii dokumentalnej. 

 

Festiwal rozpocznie się w piątek 2 października 2015 r. w Miejskiej Bibliotece Publicznej.

PROGRAM:

17.00 – Otwarcie 5. OFF 

17.15 – Wernisaże: – „Debuts 2015 doc! photo magazine orazREW Marleny Jabłońskiej

18.00 – “Jak dziś debiutować” – spotkanie z Grzegorzem Kosmalą i Anetą Kowalczyk

 

6 października 2015 r.

17.30 – spotkanie z Maciejem Niesłonym

 

Informacje o wystawie „Debuts 2015”

Informacje o wystawie Marleny Jabłońskiej