„444” – spotkanie z Maciejem Siembiedą

Prowadzenie: Zbigniew Górniak

31 maja 2017 (środa), godz. 17:00

Sala Konferencyjna MBP, ul. Minorytów 4

„444” – przepowiednia ukryta w obrazie Jana Matejki może odmienić losy świata i twoje… W 1881 r. Jan Matejko maluje “Chrzest Warneńczyka”, który wkrótce stanie się najczęściej kradzionym polskim płótnem. Pasjonującą rozgrywkę o “Chrzest” toczą m.in: hitlerowski grabieżca dzieł sztuki, żydowski antykwariusz z Krakowa oraz dyrektor Muzeum Narodowego. Dlaczego? Tajemnicę obrazu tropi prokurator IPN Jakub Kania. Wpada na trop związku płótna Matejki z islamską przepowiednią arby, według której co 444 lata czterech wybrańców zyskuje szansę pojednania islamu z chrześcijaństwem. Jednym z nich jest polski król Władysław Warneńczyk, któremu pojednanie się udało, ale tylko na trzy dni, zanim nie zerwano pokoju w Segedynie. Czy Jakub Kania zdoła wyjaśnić zagadkę obrazu i stawić czoła współczesnej organizacji islamskiej, która zrobi wszystko, aby udaremnić spełnienie przepowiedni?

Maciej Siembieda urodził się w 1961 roku. Jest pisarzem i reportażystą, absolwentem Uniwersytetu Opolskiego, byłym redaktorem naczelnym Nowej Trybuny Opolskiej, trzykrotnym laureatem „polskiego Pulitzera” czyli Nagrody Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich w kategorii reportaż. Od trzydziestu lat prowadzi dziennikarskie śledztwa historyczne. Publikował m.in. w paryskiej „Kulturze”, „Polityce”, „Odrze” i „Tygodniku Kulturalnym”. Autor zbiorów reportaży pt. „Gwiazdozbiór odmieńców”, „Piąta pora roku”, „Podwieczorek oprawców”, „Pośmiertny zjazd absolwentów”.

(źródło: nota wydawnicza)

Organizator: