3 FESTIWAL KSIĄŻKI 2018 – PROGRAM DLA DZIECI I MŁODZIEŻY

Dla dzieci

3 FESTIWAL KSIĄŻKI 2018 - PROGRAM DLA DZIECI I MŁODZIEŻY

FESTIWAL KSIĄŻKI 2018

PROGRAM DLA DZIECI I MŁODZIEŻY:

14 czerwca 2018 (czwartek)

• 9:00, Galeria MBP ZAMOSTEK, ul. Minorytów 4

Wszystkie drogi prowadzą do…? – warsztaty książkowe wokół Kłamstwa Care Santos (wyd. Akapit Press)

Prowadzenie: Adam Hemer

Podczas zajęć prześledzimy fabułę książki oraz poznamy ich bohaterów. Porozmawiamy także o książkach w ogóle (skąd się biorą i jak powstają) oraz o intrenecie (jakie są jego korzyści i zagrożenia). W ramach warsztatów spróbujemy swoich sił jako autorzy, tworząc scenariusz do własnej opowieści.

• 11:00, Galeria MBP ZAMOSTEK, ul. Minorytów 4

11 rzeczy, które można zrobić w 100 sekund – warsztaty książkowe wokół Budiego, piłkarza z ulicy (wyd. Akapit Press)

Prowadzenie: Adam Hemer

W trakcie zajęć porozmawiamy o codziennym życiu w Indonezji, porównamy zarobki piłkarzy i pracowników fabryk. Omówimy także zagadnienia poruszone w książce, a w ramach ćwiczeń warsztatowych spróbujemy ułożyć historię, która zmieści się w jedenastu zdaniach.

15 czerwca 2018 (piątek)

• 10:00, Galeria MBP ZAMOSTEK, ul. Minorytów 4

Spotkanie z Joanną Kmieć (wyd. Akapit Press)

Joanna Kmieć – zaprawiona w boju nauczycielka przedszkola, którą pełne wyobraźni dzieciaki zainspirowały do napisania i zilustrowania takich książek jak Papuk, czyli opowieść o potwornym apetycie na książki, Tajemnica trzynastego piętra czy Magiczne kino. W trakcie spotkania nie zabraknie dobrej zabawy. Uczestnicy pod kierunkiem autorki stworzą z materiałów plastycznych własnego bohatera, który będzie strzegł ich domowych biblioteczek.

• 10:30, Sala Konferencyjna MBP, ul. Minorytów 4

Zostań pisarzem i YouTuberem
Spotkanie z Marysią Krasowską

Marysia Krasowska – ma trzy własne kanały na YouTube. Pierwsze filmiki zaczęła nagrywać w 2012 roku. Od siódmego roku życia trenowała akrobatykę, później tańczyła w rzeszowskim zespole Kornele i w T8. Youtuberka dała się też poznać jako autorka książek dla młodzieży. Napisała Bandę niematerialnych szaleńców i Wyspę X.

• 12:00, Galeria MBP ZAMOSTEK, ul. Minorytów 4

Man zou. Chiny dla dociekliwych
Spotkanie z Izabellą Kalutą i warsztaty inspirowane książką (wyd. Dwie Siostry)

Dlaczego Chiny nazywa się Państwem Środka? Ile tysięcy znaków ma chińskie pismo? Dlaczego Święto Wiosny w Chinach obchodzi się zimą? I czy dawni mistrzowie chińskich sztuk walki naprawdę przenikali przez ściany? Chcecie lepiej ich poznać? No to w drogę! Man zou zabierze Was w podróż po Chinach.

Izabella Kaluta – zakochana w Chinach i w chińskiej kuchni menedżerka kultury, redaktorka i urzędniczka. Do Państwa Środka odbyła już piętnaście podróży, ale wciąż planuje kolejne.

Strefa chillout (Plac Wolności):

• 11:00, Strefa Przedszkolaka

Cykl imprez dla najmłodszych! W tym: czytanie dzieciom, animacje, zabawy, nauka gry na instrumentach, liczne warsztaty.

• 13:30, Wyruszamy w morze!

Warsztaty wokół książki Piotra Karskiego W morze! Najpiękniejsza Książka Roku 2017!

• 14:00, Harry Potter – Turniej Trójmagiczny

Konkurs wiedzy o bohaterach, latanie na miotle i eksperymenty magiczne.

Scena plenerowa (Plac Wolności):

• 11:00, Spotkanie z Joanną Jabłczyńską

Spotkanie z nagrodami dla dzieci i młodzieży, podczas którego Joanna Jabłczyńska czyta Jeżycjadę Małgorzaty Musierowicz.

• 12:30, Rozstrzygnięcie konkursów

Ogłoszenie konkursów plastycznych O rety! Jakie śmieszne portrety! oraz konkursu literackiego Moja przygoda z książką w tle.

• 12:45, Konkursy dla dzieci

Jacek Kuszewski Bajkowa Historia Edwarda oraz Opowiedz mi babciu i dziadku.

16 czerwca 2018 (sobota)

• 12:00, Wypożyczalnia dla Dzieci – Pokój Bajek MBP, ul. Minorytów 4

Sobota z Mamą i Tatą

Specjalne wydanie sobotniego spotkania z Mamą i Tatą dla najmłodszych!

Filharmonia Opolska:

• 10:00, MAŁE OPOLSKIE DYKTANDO (10 – 14 lat)

Zapisy na stronie www.festiwalksiazki.pl

Rejestracja dzieci 9:00 – 9:45. Ogłoszenie wyników 14:15.

Na zwycięzców w poszczególnych kategoriach wiekowych Małego Dyktanda czekają atrakcyjne nagrody! Joanna Jabłczyńska będzie czytać treść dyktanda, a Michał Rusinek odpowie na wszelkie dziecięce pytania.

• 12:30, WIELKIE OPOLSKIE DYKTANDO (15 lat i wyżej)

Zapisy na stronie www.festiwalksiazki.pl

Rejestracja dzieci 11:00 – 12:15.  Ogłoszenie wyników 14:15.

Scena plenerowa (Plac Wolności):

• 13:00, Julia Cymbaluk i Mateusz Zielonka z MasterChef

Spotkanie dla dzieci, młodzieży i dorosłych z finalistami programu kulinarnego MasterChef Junior.

Przez cały czas trwania Festiwalu Książki dzieci i młodzież mogą wziąć udział bezpłatnie w zagadkach przygotowanych przez Pokój Zagadek w strefie chillout.