Wczytuję mapę...

2022 Rok Władysława Bartoszewskiego

Data i godzina wydarzenia
21/02/2022, godz. 18:00

Lokalizacja
Biblioteka Główna - Sala konferencyjna

Kategoria
Spotkanie

2022 Rok Władysława Bartoszewskiego

Prezydent Miasta Opola
Arkadiusz Wiśniewski

Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Opolu
Elżbieta Kampa

 

zapraszają na spotkanie z

Markiem Zającem

autorem książki Pędzę jak dziki tapir. Bartoszewski w 123 odsłonach


21 lutego 2022
• 18:00
spotkanie poprowadzi: Marek Białokur

sala spotkań MBP, ul. Minorytów 4
Facebook MBP (facebook.com/mbpopole)

 

Rok 2022 Uchwałą Senatu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 26 listopada 2021 roku został ustanowiony Rokiem Władysława Bartoszewskiego, człowieka wszechstronnego, wielkiego patrioty, dyplomaty, działacza społecznego i polityka, w uznaniu jego zasług dla kraju.

Władysław Bartoszewski zapisał się w polskiej świadomości zbiorowej głównie dzięki maksymie, że warto być przyzwoitym. Stwierdzenie to przyświecało mu w ciągu całego długiego życia, przypadającego na okres wojny, Polski Ludowej oraz budowania dojrzałej demokracji. I chociaż profesor Bartoszewski odszedł siedem lat temu, jego spuściznę intelektualną ciągle przywołuje wielu rodzimych polityków i ludzi pióra.

W 2022 roku Władysław Bartoszewski skończyłby 100 lat. Z tej okazji jego współpracownik i znany z lekkiego pióra publicysta Marek Zając uzupełnił pierwsze wydanie książki Pędzę jak dziki tapir o kolejne barwne anegdoty. Tym razem nieznane, ale nie mniej intrygujące oblicze Profesora wyłania się ze 123 elementów niezwykłej układanki – nie mógł zatrzymać się nawet na okrągłej liczbie 100…

Władysław Bartoszewski ur. 19 lutego 1922 w Warszawie, zm. 24 kwietnia 2015 w Warszawie. Polski historyk, publicysta, dziennikarz, pisarz, działacz społeczny, wykładowca akademicki, polityk oraz dyplomata. Był więźniem KL Auschwitz, działaczem Polskiego Państwa Podziemnego, członkiem prezydium Rady Pomocy Żydom przy Delegaturze Rządu RP na Kraj, podporucznikiem Armii Krajowej, uczestnikiem powstania warszawskiego. W latach 1990–1995 był ambasadorem RP w Austrii, w 1995 oraz w latach 2000–2001 ministrem spraw zagranicznych. W latach 1997–2001 był senatorem IV kadencji, a w latach 2001–2015 przewodniczącym Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa. Natomiast w latach 2007–2015 był sekretarzem stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Kawaler Orderu Orła Białego, Sprawiedliwy wśród Narodów Świata.

Marek Zając – dziennikarz „Tygodnika Powszechnego”, publicysta specjalizujący się w tematyce religijnej i społecznej, sekretarz Międzynarodowej Rady Oświęcimskiej, przewodniczący rady Fundacji Auschwitz-Birkenau, dyrektor stacji telewizyjnej Polsat Rodzina. Był współpracownikiem Władysława Bartoszewskiego, o którym napisał książkę Pędzę jak dziki tapir. Bartoszewski w 93 odsłonach (pierwsze wydanie 2017).

Marek Białokur – dr hab., prof. Uniwersytetu Opolskiego. Historyk, biografista, dydaktyk w Katedrze Dydaktyki, Nauk Wspomagających i Popularyzacji Historii w Instytucie Historii Uniwersytetu Opolskiego oraz nauczyciel historii w III LO w Opolu.