20 OJL / Życie na xanaksie – spotkanie z Jarosławem Mikołajewskim

Życie na xanaksie
Spotkanie z Jarosławem Mikołajewskim

Prowadzenie: Tomasz Różycki

Życie na xanaksie to dogłębne spojrzenie w teraźniejszość i na detale, które pomijamy w codziennym biegu. W swoim najnowszym tomie Jarosław Mikołajewski, jeden z najbardziej uznanych polskich współczesnych poetów, nie po raz pierwszy oddaje głos emocjom i wrażliwości. Autor skupia się na refleksyjnej obserwacji rzeczywistości, snów. Czasem opowiada o Bogu, innym razem droczy się z nim, pyta o sens życia, które postrzega jako wypadkową bezsilności i pragnień. Tęsknota za zmarłymi, godzenie się ze swoim dojrzałym wiekiem i śmiercią, a także szczere spojrzenie na zmieniające się z biegiem czasu ciało to motywy powracające w kolejnych wierszach. Najnowszy tom jest również odpowiedzią poety na aktualne wydarzenia i wyrazem niezgody na świat, który niesie ze sobą wojny, choroby i cierpienie.

Jarosław Mikołajewski – poeta, reporter, prozaik, autor książek dla dzieci i tłumacz z języka włoskiego. Wydał kilkanaście tomów poetyckich, m.in.: A świadkiem śnieg (1991), Kołysanka dla ojca (1994), Zabójstwo z miłości (1997), Mój dom przestały nawiedzać duchy (1998), Nie dochodząc Pięknej (2001), Zbite szklanki (2010), Na wdechu (2012), Wyręka (2014), Żebrak (2016), Listy do przyjaciółki (2017), Basso continuo (2018). Najnowsze tomy to: Głupie łzy (2019), Godzina myśli. Wiersze czasu epidemii (2021), Życie na xanaksie (2022). Wiersze Jarosława Mikołajewskiego są tłumaczone na wiele języków. W 2014 roku został odznaczony srebrnym medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. Pomysłodawca i przewodniczący kapituły Nagrody Literackiej im. Leopolda Staffa. Członek kapituły Poznańskiej Nagrody Literackiej.